Jak dlouho bolí růst zubů?

Jak dlouho bolí růst zubů?

Cesta růstu zubů dítěte

Vím, že všichni rodiče se zejména na začátku setkávají s mnoha nejasnostmi a otázkami ohledně vývoje svých ratolestí. A tak jsem se rozhodl sepsat článek o jedné z velkých výzev dětského vývoje - růstu zubů. Moje manželka, Monika, a já jsme prošli tímto procesem několikrát a určitě máme k dispozici několik perliček a rad, které se mohou hodit.

Růst zubů je velmi individuální proces, který se liší u každého dítěte. Některé děti začínají růst zuby již v prvních měsících po narození, zatímco jiné na své první bílé perličky čekají mnohem déle. Rovněž doba, po kterou bolí růst zubů, je u každého dítěte trochu jiná.

Vývoj zubů u dětí

První zuby obvykle začínají růst kolem šestého měsíce věku dítěte. Tyto zuby se nazývají řezáky a jsou umístěny především na spodní straně čelisti. Poté postupně přicházejí další zuby v určitém pořadí, které je obvykle velmi podobné u všech dětí. Přestože je tento proces poměrně předvídatelný, stále existují výjimky a určité variace.

Proč a jak bolí růst zubů?

Mluvili jsme o tom, kdy a v jakém pořadí začínají růst zuby, ale proč vlastně bolí růst zubů? Když začne zub růst, tlačí na dásen a způsobuje nepohodlí a bolest. Toto je hlavní důvod, proč bolí růst zubů. Bolest mohou zhoršovat také další faktory, jako je například zánět dásní.

Různé děti reagují na bolest růstu zubů různými způsoby. Některé děti jsou velmi citlivé a růst zubů je pro ně velmi bolestivé. Jiné děti mohou na bolest růstu zubů reagovat méně citlivě a mohou se zdát, že jsou v pohodě i přes velmi rychlý růst zubů.

Na co si dát pozor?

Důležité je mít na paměti, že pokud vaše dítě po dlouhou dobu trpí silnou bolestí kvůli růstu zubů, měli byste se obrátit na zubního lékaře. Mohou existovat další faktory, které mohou způsobit bolest, jako je například zánět dásní.

Rady a tipy pro rodiče

Teď se dostáváme k nejdůležitější části: jak pomoci dítěti, když mu bolí růst zubů. Existuje mnoho různých cest a technik, které mohou pomoci zmírnit bolest růstu zubů.

Můj oblíbený tip je masáž dásní. Monika a já jsme tuto techniku používali u všech našich dětí a byla skvělá. Stačí jemně masírovat dítěti dásně prstem (samozřejmě po jeho důkladném umytí). Tento postup může zmírnit nepohodlí a bolest způsobenou růstem zubů.

Závěr

I přes všechny radosti, které přináší rodičovství, musíme jako rodiče čelit mnoha výzvám a obtížím. Růst zubů je jednou z nich. Ale s trochou trpělivosti, lásky a správných technik a rad můžeme tuto obtížnou fázi překonat a poskytnout našim dětem nejlépe možnou péči.

Miroslav Tvrzník
Napsal Miroslav Tvrzník
Jsem stomatolog s více jak 20letou praxí. Své dovednosti jsem si brousil v různých stomatologických praxích po celém světě. Specializuji se na prevenci a léčbu zubních onemocnění. Kromě mého hlavního zaměstnání jakožto stomatologa jsem také vášnivým blogerem, který má rád psaní o péči o zuby a dobrých návycích v ústní hygieně.

Napsat komentář