Jak se starat o korunku?

Jak se starat o korunku?

Označení korunky a jejího významu

Přemýšlela jsem nad tím, jak začít. A co je lepší než tím základním, což je: Co jsou to vlastně korunky? No znáte to, zapadne vám mezi zuby kousek popcornu při sledování výborné romantické komedie a nejste schopní ho dostat ven. Tak přesně takový nepřítel může být pro naše korunky špatná ústní hygiena. Korunky jsou v podstatě umělé náhrady za naše původní zuby, které musely být nahrazeny z důvodu zkaženosti nebo jiných problémů. No a samozřejmě, jako všechno, co je umělé, tak i korunky vyžadují speciální péči. A právě o této péči si pojďme pár paragrafů popovídat.

Péče o korunky na denní bázi

Já a můj zubní kartáček jsme nejlepší přátelé. A to odkud vím? Odpověď je jednoduchá. Pravidelné čištění zubů je pro korunky naprosto zásadní. A i když korunky nepodléhají kazu tak jako naše vlastní zuby, může se na nich usadit plak, který by mohl negativně ovlivnit okolní zuby a dáseň. Proto je třeba udržovat oblast kolem korunky čistou a to nejen kartáčkem, ale také dentální nití, která se dostane i na místa, kde kartáček nezabere. Není to jako tanec, kde můžete vynechat některé kroky. Pokud chcete mít korunky co nejdéle krásné a zdravé, je třeba věnovat se denně jejich údržbě. A je to takový malý wellness pro vaše ústa!

Výběr správné zubní pasty a dentální nitě

Není zubní pasta jako zubní pasta a dentální nit není jen dentální nit. Všimla jsem si, že mnohé zubní pasty a niti se chlubí různými schopnostmi a vlastnostmi. Ale které jsou ty správné pro naše korunky? Vyhněte se zubním pastám a nitím, které obsahují tvrdé abrazivní složky, jelikož by korunky mohly poškodit. Volte raději varianty označené jako "pro citlivé zuby" nebo "pro korunky". Zuby vám budou vděčné. Já už několik let používám jednu konkrétní značku a nedám na ni dopustit, ale nechci tu dělat reklamu, takže se podívejte sama, co vám sedne.

Prohlídka u zubního lékaře – není to bauk!

Mnohé z nás návštěvy u zubního lékaře děsí. Ale mě ne! A víte proč? Jednou jsem se při bezstarostné jízdě na kole po Plzni zadýchala, ztratila rovnováhu a při pádu jsem si vyrazila zub. Byla to nepříjemná záležitost a od té doby beru ústní hygienu a péči o zuby velmi vážně. Pravidelné prohlídky u zubního lékaře jsou naprosto zásadní pro správnou funkci a dlouhou životnost korunky. Navíc lékař může odhalit možné komplikace, které by nás mohly čekat, a zabránit jim dřív, než se vůbec projeví. Nebojte se tedy svého zubaře, je to váš spojenec v péči o korunky.

Zdravý životní styl podporuje zdraví zubů a korunek

Možná si to neuvědomujeme, ale naše stravovací a životní návyky se přímo podílí na zdraví našich zubů a korunek. Myslete tedy na to, co jíte a pijete. Například kouření a konzumace potravin a nápojů s vysokým obsahem cukru mohou mít negativní vliv na zdraví vašich zubů a korunek. Stejně tak časté pití vína a kávy může způsobit jejich zabarvení. No a to bychom nechtěli, že? Jak na mě říká můj trenér pilates: "Tělo je jeden celek, všechno souvisí se vším." A platí to i o našich zubech a korunkách.

Co dělat při nepohodlí nebo problémech?

Mnohdy se může stát, že se s korunkou něco stane. Možná se trochu uvolní, zlomí nebo budete cítit pod ní nepohodlí. Ať už se jedná o cokoli, neváhejte a hned navštivte svého zubního lékaře. Snažit se problém vyřešit doma může vést jen k jeho zhoršení. A to ani jako nejhorší noční můra nechceme, že? Preventivní návštěvy jsou důležité, ale pokud máte s korunkou problém, je potřeba jednat okamžitě.

Tajemství dlouhého života korunek

Shrnuto podtrženo, správná a důsledná péče o korunky, volba správných hygienických pomůcek, pravidelné návštěvy u zubního lékaře a zdravý životní styl jsou klíčem k dlouhověkosti našich korunek. Důležité je občas si uvědomit, že i když korunky nepodléhají kazu, jsou náchylné k jiným problémům, pokud o ně nepečujeme správně. A to je přesně to, co jsem se naučila po tom nepříjemném pádu z kola. Tak ať vám korunky dlouho a dobře slouží!

Hana Kopalová
Napsal Hana Kopalová
Jsem Hana Kopalová, odbornice na stomatologii. Pracuji v přední klinice v Plzni a mám vášeň pro pomoci lidem zlepšit jejich orální zdraví. Mým hlavním cílem je propagovala význam dobré hygieny ústní dutiny a pravidelných dentálních prohlídek. Ve volném čase píšu články o tom, jak pečovat o zuby, aby byly krásné a zdravé. Miluji to, co dělám, a věřím, že mým posláním je šířit povědomí o významu stomatologické péče.

Napsat komentář