Kde je zub 48?

Kde je zub 48?

Kde je zub 48?

Přemýšleli jste někdy nad tím, kde je vlastně tento zub umístěn a proč v zubním pořadí nese právě číslo 48? Příběh zubu 48 je jako Johannova cesta do tajemného světa. A stejně jako Johanna na konci své cesty spokojeně usnula, tak i vy po přečtení tohoto článku budete s jistotou lépe spát při myšlení na svůj zub 48.

Co je to zub 48 a proč je výjimečný?

Zub 48 je umístěn v pravé dolní čtvrtině vaší dutiny ústní. Věda ho označuje jako pravý dolní třetí stoliček, ale vy ho možná znáte jako osmičku. Pokud jste si kdy dali vytrhnout osmičku, jde právě o zub 48. Zvláštní na něm je to, že nebývá u každého člověka shodně umístěn. Někdy se nachází hluboko v dásni a představuje pro doktory doslova poklad, který je třeba opatrně vykopat. Jiné časy může být naopak volně přístupný a lékař ho může vyjmout co by dup, spíše jako z dohledu špatně odstavenou lego kostičku.

Jak dlouho nám trvá dočkat se zubu 48?

Proces tvorby zubů je individuální, ale zpravidla se zub 48 objevuje mezi osmnáctým a dvacátým rokem života, byť známy jsou i případy, kdy se rozhodl vykukovat až v dospělém věku. Tento fenomén se nazývá zpožděný průnik zubů nebo retinovaný zub. Retinovaný zub se rozhodl, že se mu na světě nelíbí a zůstane raději ukrytý v dásni. Ale neví, že od zubních lékařů se neschová. A tak ho oni občas musí z dásně vyloučit, což bývá operace, na kterou si tento záběrač počká až do pozdního věku.

Třetí stolička - zub 48 a jeho funkce

Zub 48 je jedním z třetích stoliček v našem zubním složení. Byl by rád výjimečný, neboť je posledním z těch, které se u nás objeví. Ale je to právě on, kdo často představuje vyloženě nepříjemnou hru pro nás i naše zubní lékaře. Přestože byl kdysi důležitou součástí našich předků, kteří si na něm pochutnávali při konzumaci masité potravy, v dnešní době se jeho role značně zmenšila, a svůj prostor daleko častěji nechává jiným zubům.

Trouble s 48

Někdy je vývoj zubu 48 komplikovaný, může dojít k impakci, kdy zub narazí na jiný zub, nebo se může vynořit šikmo nebo horizontálně. V takových případech může způsobovat velké bolesti a komplikace. Vedle toho může nemístný růst zubu 48 přispět k vzniku zánětlivých procesů či abscesů. Takové případy vyžadují okamžitou zubní intervenci, a pokud takový patrně problematický zub u vás najde zubní lékař při preventivní kontrole, je možné, že vás pošle na jeho chirurgické odstranění.

Zub 48 a králík Rosco

A aby byl článek nejen vzdělávací, ale také zábavný, s 40% šancí vám prozradím, že králík Rosco, který mi dělá společnost v mém bytě, má také třetí stoličky. Ano, ani zvířata nejsou před těmito zuby v bezpečí. Ale Rosco si se svými zuby poradil bravurně. Tedy alespoň do určité míry. Jeho drobný zoubek byl téměř stejně neposedný jako ten lidský, a tak i on musel podstoupit malou operaci. Ale stejně jako nás, i Rosco v jeho zubním osudu čekal šťastný konec. A tak si třeba Rosco může být příkladem pro nás všechny při našem vztahu k zubu 48.

Sekání osmiček - je to nutné?

Nepanuje shoda názorů na otázku, zda je třeba nechat si vytrhnout zub 48. Některé studie zmiňují, že preventivní odstranění zubu může zabránit jeho nevhodnému umístění a následným potížím. Jiní experti ale argumentují, že je lepší počkat, zda zub skutečně způsobí problémy, než ho odstraňovat. Rozhodnutí je tak na každém z nás a v neposlední řadě také na našem zubním lékaři.

Zub 48 je jedním z nejzáhadnějších zubů v našich ústech. A i když nás občas zlobí, můžeme ho vnímat jako důkaz naší evoluce a přizpůsobení se měnící se stravě. Takže pokud vám zub 48 vyroste bez komplikací, jste šťastlivci. Pokud narážíte na problémy, nebojte se požádat o pomoc odborníky. A pamatujte, že i zubní zdraví je důležitou součástí našeho celkového zdraví.

Miroslav Tvrzník
Napsal Miroslav Tvrzník
Jsem stomatolog s více jak 20letou praxí. Své dovednosti jsem si brousil v různých stomatologických praxích po celém světě. Specializuji se na prevenci a léčbu zubních onemocnění. Kromě mého hlavního zaměstnání jakožto stomatologa jsem také vášnivým blogerem, který má rád psaní o péči o zuby a dobrých návycích v ústní hygieně.

Napsat komentář