Co vytáhne zánět ze zubů?

Co vytáhne zánět ze zubů?

Příznaky zubního zánětu, které bychom neměli ignorovat

Na začátku je dobré se nejprve seznámit s příznaky zubního zánětu. Koneckonců, prevence je vždy lepší než léčba, jak si tak rád opakuji. Často je bolest zubů prvním a nejdůležitějším signálem, že se něco děje. Máte-li tedy pocit, že vás zub prostě nepřestává bolet, možná je čas ho nechat zkontrolovat. Dalším důkazem může být citlivost na horké nebo studené nápoje a jídlo. Anebo, pokud máte pocit, že máte zduřenou dásen kolem postiženého zubu, pravděpodobně je na čase navštívit zubního lékaře. Zánět lze také rozeznat podle špatného dechu nebo nepříjemné chuti v ústech. Zkrátka, když se vám něco nezdá, je nejlepší se poradit s odborníkem. A to ze dvou důvodů. Za prvé, aby zánět nezhoršoval váš aktuální stav a za druhé, abyste předešli dalším komplikacím.

Základy domácí léčby zubního zánětu

O tom, jak zvládnout nepříjemný zubní zánět doma, se toho napsalo již mnoho. Když se mne zeptala Anna, co bych doporučil, odpověděl jsem bez váhání - klid a odpočinek. Ano, klid a odpočinek jsou základem úspěšného zvládnutí zánětu. Vezměte si prášek proti bolesti a zůstaňte v posteli. Dále doporučuji konzumovat měkké jídlo a hodně pít čistou vodu. A co si budeme povídat, kdo by nechtěl mít výmluvu na den strávený v posteli s dobrou knížkou a měkkým jídlem? K mému žalu mne ale bohužel zubní zánět minul, takže pro mě žádné volno. Ale aspoň mohu snít.

Použití ledových obkladů

Jedním z oblíbených a jistě účinných způsobů, jak zmírnit bolest od zánětlivého zubu, jsou ledové obklady. Jejich chlad dokáže úspěšně umrtvit nervy, které způsobují bolest. Popisoval bych vám celý technický proces, ale upřímně, je to docela nudné a vy jste si to sem nepřišli číst. Raději se soustřeďme na to, jak to udělat správně. Především, nikdy nepřikládejte led přímo na kůži. Raději si ho zabalte do čistého hadříku nebo ubrusu. Klidně použijte ten, co vám Anna nadělila na Vánoce. A nebojte se přiložit obklad přímo na tvář. Může vás to překvapit, ale fakt, že vám to uleví od bolesti, stojí za to.

Využití soli a vody

Sůl a voda jsou základními surovinami, které máme téměř vždy po ruce. A jsou to také suroviny, které mohou pomoci zmírnit zánět zubů. Rozpustit lžičku soli v půl sklenice teplé vody může člověku hodně pomoci. Stačí kloktat asi 30 sekund a poté vypláchnout. Nebojte se, kloktání soli nemusí být tak nepříjemné, jak si možná myslíte. A když už jsme u toho, tady je malý tip pro vás. Pokud nemáte rádi slanou vodu, můžete do ní přidat trochu medu. To ji trochu osladí a dodá jí příjemnější chuť.

Úleva pomocí hřebíčku

Ah, hřebíček. Toto malé koření je pro mnohé skvělou volbou při boji proti zubnímu zánětu. Už jste někdy slyšeli o jeho tajemných léčivých schopnostech? Hřebíček je bohatý na chemickou látku známou jako eugenol, která má anestetické a antiseptické vlastnosti. S hřebíčkem můžete udělat několik věcí. Můžete ho například přímo přiložit na postižený zub. Ale pokud vám to nepřipadá jako dobrý nápad, můžete si z něj také udělat ústní voda. Stačí ho rozmixovat, smíchat s trochou vody a máte hotovo.

Česnek jako domácí lék?

No dobře, česnek možná není první věc, která vás napadne, když se zmíním o domácí léčbě zubního zánětu. Ale věřte mi, česnek má mnoho vlastností, které mu dělají skvělým domácím lékem. Je to například skvělý přírodní antibiotikum. I když to možná nechcete slyšet, přímé aplikace česneku na postižený zub může udělat divy. Pár minut můžete pocítit lehké pálení, ale brzy ucítíte úlevu.

Navštivte lékaře!

Na závěr bych rád zdůraznil, že i když domácí léčba může být účinná ať už použijete led, sůl, hřebíček, nebo dokonce česnek, nejbezpečnější je samozřejmě obrátit se na odborníka. Je vhodné neodkládat návštěvu zubaře, pokud máte podezření na zubní zánět, protože jak už jsem zmínil, zánět může vést k vážným komplikacím. A také vás může zachránit před nepříjemnými hrůzami domácí léčby. Protože upřímně, kdo by chtěl strávit celý den s česnekem v ústech?

Filip Dvořák
Napsal Filip Dvořák
Jsem Filip Dvořák, odborník na stomatologii se sídlem v Brně. Své služby nabízím již více než dvacet let a zároveň se snažím své znalosti předávat dále prostřednictvím článků, ve kterých se zaměřuji na péči o zuby. Psaní mi přináší radost a myslím, že je skvělý způsob, jak pomáhat lidem starat se o svůj úsměv. Kromě toho mám rád kreslení a studium dentální hygieny ve svém volném čase, mimo pracovního nasazení. Je pro mě důležité i osobní rozvoj, nejen profesní.

Napsat komentář