Jak účinně zabránit zvětšování zubních kazů: Tipy a triky

Jak účinně zabránit zvětšování zubních kazů: Tipy a triky

Základní pochopení kazů

Ahoj všichni! Jsem zde, abych hovořila o něčem, co nás většinou všechny trápí, a to jsou zubní kazdy. No, kdo by nechtěl mít krásný smích bez starostí, zvlášť když přijde na selfie? Kling! Zářivé, bezkazové zuby jsou jako zářivý maják v moři obyčejnosti. Než se ponoříme do tajů zubařské hygieny, pojd'me si připomenout, že kazy nejsou jen záležitostí estetiky, ale spjaty i se zdravím celého našeho těla. Zkuste se zamyslet, jak moc je naše ústa jako první průchozí místa, kudy se může do těla dostat jakákoliv nemilá návštěva. Nejen dobré jídlo, ale i plísně a bakterie - ba, dokonce i viry! Takže zuby si musíme hlídat a o kazech vědět víc, aby nám žádné potíže nedarovaly.

Příčiny vzniku kazů a prevence

Abychom mohli bojovat s kazama, musíme znát jejich původ. Křídové zuby ku příkladu nejsou jen výsledek hromady sladkostí, i když, ano, miluji čokoládu, ale nikdo není dokonalý, že? Kazy se rodí z bakterií, které se u nás doma in. S. mutans a L. acidophilus - ne, to nejsou jména mimozemšťanů, ale bakterií. Jsou to malí škůdci, kteří se živí cukry z jídla a produkují kyseliny, které ničí sklovinu našich zubů. Myslete na to příště, když si dáte plechovku své oblíbené slazené kolové. Ale co s tím? Dobrá ústní hygiena a správné stravovací návyky jsou lepší než jakýkoli štítek s varováním! Chcete-li se vyhnout obrázkům hororových zubů u zubaře, prostě po každém jídle proveďte rituál čištění - zubní pasta, kartáček, voda, úsměv a je hotovo!

Vyberte si správný zubní kartáček

Začneme na první frontě - u kartáčku. Je to váš cenný meč v boji proti zubním kazům. Ale jaký vybrat? Měkký, střední nebo tvrdý? Já osobně vedu věčnou diskuzi s mojí elektrickou koníčkem při každém čištění. Zuby si zaslouží šetrné zacházení, tedy měkká až středně tvrdá štětina se hodí nejlépe. Tvrzení, že tvrdší kartáček udělá zuby čistější, je stejně absurdní jako domněnka, že sníst celý dort vám pomůže zhubnout. Tvrdý kartáček může poškodit sklovinu a dásně, a to je cesta, kterou nechcemé opustit. Marek, můj manžel, si kdysi koupil kartáček, který byl tak tvrdý, že bych s ním mohla odstranit rzi z plotu! Ale jděme dál.

Pravidelné čištění zubů

Jak často čistíte zuby? Až vás to při myšlence štípe v dásních? Ne, tak to nemá být. Čištění zubů by mělo být jako váš oblíbený seriál - pravidelné a bez zmeškání dílu. Doporučuje se po každém jídle, ale realita většiny z nás je čištění ráno a večer. Několikaminutová investice času do čištění může ušetřit hodiny trápení u zubaře. A víte, co je na tom nejlepší? Když vládnete správnou technikou, je to trochu jako meditace. Přes dámské kruhy se šíří teorie, že správný pohyb kartáčkem může vylepšit i vaše soustředění. Takže si v klidu stojíte před zrcadlem, posloucháte hru štětin a přemýšlíte o věcech, které jste dnes nebo včera zvládli.

Jíst, pít, ale s mírou a správně

Když se řekne zubíky, spousta lidí si představí cukroví, limonády a jiné sladkosti jako hlavní nepřítele. A ano, sladké má svůj podíl viny, ale není to jen o množství, ale i o frekvenci. Jakmile do úst strčíte kousek čokolády, vaše ústa se stávají jakýmsi diskotékem pro bakterie. až do doby, než si znovu vyčistíte zuby. Zkuste si tedy třeba rozvrhnout sladké na jednu část dne a nepřemýšlejt o tom mezitím. Anebo, dělíme to s dětmi - Klárou a Anežkou - jako speciální odměnu, která není každodenní normou. Kromě toho, jíst zdravě je trendy. Ovoce, zelenina a hodně vody proplachují ústa a chrání je před těmi malými zubními temnými lordy.

Pravidelné návštěvy u zubaře

Můj poslední výlet k zubaři byl jako cesta na horskou dráhu. Nejdřív ten vzestup strachu, pak pád do křesla a nakonec úleva, že je to za mnou. Ale dovedete si představit, že bychom se k zubaři těšili jako na výlet do Disneylandu? No, možná ne. Přesto nezapomeňte, že pravidelné kontroly ústní dutiny jsou nezbytné. Zubař vám může odhalit problém, než se stane horší a ošklivější než ten nejhorší filmový padouch. A co víc, existují příběhy, kdy lidem pravidelné kontroly zachránily život. Ano, i zuby mohou být indikátory vážnějších zdravotních problémů!

Fluorid je váš kamarád

Fluorid je ten typ kamaráda, co přijde, když ho potřebujete, a stará se o vaše sklovinu. Jde o minerál, který pomáhá obnovit a posílit zubní povrch. Někteří lidé k fluoridu mají výhrady, ale když nejde přes palubu s jeho množstvím, je nepostradatelný ve vašem arzenálu proti kazům. Když máte zubní pastu s fluoridem, je to jako mít osobního bodyguarda pro vaše zuby - jedné odměrce opravdu stačí, aby vaše zuby byly chráněné. A ještě si pamatujte, že některé pitné vody jsou také fluoridové, což je snadný způsob, jak posílit vaše zuby každým douškem.

Hlavní pomocníci pro mezizubní prostory

Mezizubní prostory. S tímto tématem mám pravidelné boje. Ať už jde o zubní nit nebo mezizubní kartáček, nevypadají tak důležitě jako hlavní kartáček. Přesto, chyby se staví a kazí se rojí přesně tam, kam běžný kartáček nedosáhne. Jeden moudrý člověk kdysi řekl, že používání zubní niti nárůst kazů zredukuje o polovinu! Otestujte to sami. Pokud se budete o tyto těžko dostupná místečka starat, snížíte šanci, že se v nich usadí tančící kolonie kazotvorných bakterií, a tím pádem omezíte potřebu návštěv u zubaře. Marek si najít čas na nitky vždy pamatuje při sledování sportu - každá přestávka je prý ideální chvíle na nitění. A nebo při čtení knihy, anebo... No prostě kdykoliv. Hlavně to nedělejte jen pro ten pocit, že s tím nic neuděláte, protože opak je pravdou!

Žvýkačky a tvrdé potraviny

Teď budou žvýkačky, ale ne ty obyčejné, plné cukru. Představte si žvýkačku jako cvičitele pro vaše čelistní svaly a jako zametač pro bakterie. Bez cukru - důležitý detail. Když žvýkáte žvýkačku, produkujete sliny, což je přírodní způsob očisty vašich zubů. A co jsou sliny jiného než hráči, co mají na starost první obranu vaší ústní dutiny? Jasné, žvýkačku byste neměli brát jako náhradu za čištění zubů, ale jako malého pomocníka na cestách. A tvrdé potraviny? Jablko je známé jako přírodní zubní kartáček - a já osobně miluji ten chroustavý zvuk. Jablka a jiné tvrdé potraviny stimulují dásně a čistí zuby při mluvení o dnešních novinkách, což je společensky přijatelnější než žvýkačka, že?

Dětská ústní hygiena a zvyky

Klára a Anežka, moje drahé holčičky, dostaly od narození štafetu péče o zuby. Sázíme na hravé vychování - z čištění zubů uděláme každý večer rodinný rituál. Mohu prozradit, že jsme si dokonce vyrobili vlastní písničku o zoubcích? Ano, mně se to také zdálo jako bláznivý nápad, ale ono to funguje! Děti k tomu pak mají kladný vztah a berou si zvyk do života. Pamatuji si, jak jednou Klára "odsoudila" plyšového medvídka k odstranění zubního kamene a pak mu povídala o důležitosti pasty s fluoridem. Takže když se z toho stane zábava, stává se z čištění zubů tradice.

Zuby pod lupou: mýty a realita

No a abychom zakončili náš výlet po ústečkách, pojďme si rozptýlit pár mýtů. Čistá pravda - bílé zuby nejsou vždy zdravé zuby. Na těch opravdu zdravých zubech se může objevit celé spektrum barev, včetně béžových odstínů. Však i náš velký umělec, prefíkaný Rembrandt, na svých obrazech oblíbeně míchal světlo a stín, takže proč by nemohly vaše zuby mít také svůj vlastní unikátní odst

Karolína Ondráčková
Napsal Karolína Ondráčková
Pracuji jako stomatoložka ve vysoce specializované klinice v Brně, kde se podílím na ústní péči našich pacientů. Mám silnou strast o moderní stomatologické techniky a neustále se snažím zlepšovat své dovednosti a znalosti v tomto oboru. Kromě toho jsem autorka několika blogů o péči o zuby, které informují veřejnost o nejnovějších trendech, inovacích a nejlepších praktikách v domácí zubní hygieně. Svou práci opravdu miluji a je pro mě velmi důležité přispívat ke zlepšení zubního zdraví lidí.

Napsat komentář