Jak zubní plak ovlivňuje vaše celkové zdraví?

Jak zubní plak ovlivňuje vaše celkové zdraví?

Co je to zubní plak a jak ho můžete zjistit?

Začněme základy. Zubní plak je tenká, lepkavá vrstva bakterií a cukrů, která se vytváří na povrchu našich zubů. Když jíte a pijete, bakterie ve vaší ústní dutině metabolizují cukry a vytvářejí kyselé produkty, které jsou nebezpečné pro vaše zuby. Zní to špatně, že? A ještě horší je, že pokud plak zůstane na zubech příliš dlouho bez čištění, může se stát tvrdší a roztřídit se jako kámen. No, to jsem vám řekl, že je to nechutné!

Ale jak poznáte, že máte plak na zubech? Jedním z hlavních znamení je, že vaše zuby se mohou cítit trochu "chmýřité" nebo "drsné" na dotek jazyka. Můžete také vidět plak ve zrcadle jako matný bílý film na vašich zubech, i když to může být těžší vidět na zadních zubech. A nenechte se oklamat, každý ho má, i když si myslíte, že si důkladně čistíte zuby.

Plak a vaše celkové zdraví:

Dokáže ta malá vrstva bakterií a cukrů opravdu tak negativně ovlivnit vaše zdraví? Myslím, že už asi tušíte odpověď a já vám ji potvrdím. Že ano, může! Nejde jen o vaše zuby a dásně, ačkoli to je samozřejmě hlavní problém. I když je naše ústa malá část našeho těla, mohou hrát klíčovou roli v našem celkovém zdraví. Naše ústa jsou plná bakterií, některé jsou dobré, ale některé jsou... no, ne tak dobré.

Zubní plak může vést k zubním kazům a parodontálním onemocněním, jako je gingivitida a periodontitida. Tyto podmínky mohou ovlivnit nejen vaše ústa, ale také zbytek těla. Pokud dojde k infekci v dásních, může se šířit do krevního oběhu a ovlivnit další orgány, jako je srdce.

Několik studií dokonce prokázalo spojitost mezi parodontálními onemocněními a zvýšeným rizikem srdečních onemocnění, diabetu, respiračních onemocnění a předčasného porodu u těhotných žen. Takže ano, mám pravdu, když říkám, že zubní plak může mít velký vliv na celkové zdraví!

B jak bojovat proti plaku: nejlepší tipy a triky

Teď, když víme, jak zubní plak negativně ovlivňuje naše zdraví, je čas se ho naučit efektivně bojovat. Ale nebojte se, není to tak těžké, jak by se mohlo zdát. Zde jsou mé nejlepší tipy a triky pro boj proti plaku.

Začněte samozřejmě pravidelným čištěním zubů. Měli byste čistit zuby minimálně dvakrát denně, ráno a večer, používat fluoridovou pastu a pravidelně měnit kartáček na zuby (každé 3 až 4 měsíce nebo když se štětinky začnou ohybat).

Použití zubního nitra je další skvělý způsob, jak se zbavit plaku, který se hromadí mezi zuby a podél linie dásní, kde kartáček na zuby nemůže dosáhnout. Ale nezapomeňte, že byste měli používat nitro správně - tlačit a tahat nit mezi zuby a po obou stranách zubu, nikoliv jen nahoru a dolů.

Pokud hledáte ještě efektivnější způsob boje s plakem, zvažte investici do elektrického kartáčku nebo kartáčku na zuby s dlouhými, měkkými štětinami, které mohou účinněji čistit mezi zuby a podél linie dásní.

Poslední, ale rozhodně ne méně důležitý, je pravidelný návštěva dentálního hygienika. I přes nejlepší domácí péči, některý plak a kámen může zůstat, a to je kde dentální hygienik přijde na scénu. Profesionální čištění zubů může odstranit veškerý plak a kámen, který se hromadí na místech, které nemůžete dosáhnout kartáčkem na zuby nebo nití.

Jak dieta ovlivňuje zubní plak?

Pokud jste si mysleli, že jsme u konce s naší cestou poznání zubního plaku, mýlili jste se! Nyní se podíváme na další faktor, který může ovlivnit vývoj zubního plaku: naši dietu.

A co má dieta co dělat se zubním plakem? No, spousta věci. Jak jsem zmínil dříve, bakterie v ústech kvasí cukry, které pak vytváří kyselé produkty, které jsou škodlivé pro zuby. Takže, pokud jíte hodně cukrů, budete poskytovat těmto bakteriím hodně "paliva" pro tvorbu plaku.

A nemusí to být jen sladkosti. Sacharidy jako jsou chléb, těstoviny, rýže a brambory také mohou zvýšit riziko vývoje zubního plaku. Ale nebojte, nemusíte se úplně vzdát těchto potravin. Klíčem je jíst je v moderování a ujistěte se, že si pak důkladně čistíte zuby.

Vzpomínáte si na to, když jsem říkal, že bakterie kvasí cukry? No, existují i některé potraviny, které mohou pomoci neutralizovat kyseliny a chránit vaše zuby. Mléčné výrobky jako sýr a jogurt, ořechy a semena, zelenina a ovoce mohou být skvělým doplňkem k zdravé dietě pro vaše zuby.

Takže, to je to o zubním plaku a jeho vlivu na vaše celkové zdraví. Doufám, že jste se něco nového naučili a že budete moci použít tyto tipy a triky k udržení vašich zubů a dásní zdravých. A nezapomeňte, že i když může být boj s zubním plakem někdy těžký, stojí to za to!

Filip Dvořák
Napsal Filip Dvořák
Jsem Filip Dvořák, odborník na stomatologii se sídlem v Brně. Své služby nabízím již více než dvacet let a zároveň se snažím své znalosti předávat dále prostřednictvím článků, ve kterých se zaměřuji na péči o zuby. Psaní mi přináší radost a myslím, že je skvělý způsob, jak pomáhat lidem starat se o svůj úsměv. Kromě toho mám rád kreslení a studium dentální hygieny ve svém volném čase, mimo pracovního nasazení. Je pro mě důležité i osobní rozvoj, nejen profesní.

Napsat komentář