Co je broušení zubů a proč byste o něm měli vědět

Co je broušení zubů a proč byste o něm měli vědět

Úvod do tématu broušení zubů

Chápu, že jste možná zmateni tím, co znamená termín "broušení zubů". Koneckonců, zuby nejsou nůžky a ani jejich ostré konce nevyžadují takové úpravy, že? Dojde-li k broušení zubů, je to obvykle známkou něčeho zvaného bruxismus - což je úzkostný stav, kdy si lidé během spánku skřípnou zuby. Už jsem vám zajistil, že si to pamatujete? Dobře, protože tento článek je tady k tomu, abychom se ponořili do světa broušení zubů a zjistili, proč je to tak důležité téma.

Co přesně je broušení zubů

Termín broušení zubů může navodit obraz toho, jak si zuby brousíte hrot tužky. Ale ve skutečnosti termín popisuje nechtěné a často vědomě nekontrolované sevření zubů do sebe, které může vést k poškození zubů, únavě svalů obličeje a dalším nepříjemným vedlejším efektům. Bruxismus, jak se tomuto stavu říká lékařsky, může nastat jak ve dne, tak v noci, přičemž noční bruxismus je často obtížnější k identifikaci a léčení, protože si ho člověk často neuvědomuje, dokud ho nespatří partner nebo doktor.

Známky a příznaky broušení zubů

Věděli jste, že bruxismus může zahrnovat celou řadu různých příznaků, které mohou zkreslit diagnózu? Mezi typické příznaky patří zvýšená citlivost zubů, bolesti hlavy a dolní čelisti, zvýšené únavě obličejových svalů a neustálý pocit únavy. Osobně jsem jednou měl tak silný stres, že jsem si během spaní tak skřípl zuby, že jsem se probudil s pocitem, jako by mi začínal růst třetí set zubů. Z mé zkušenosti vám tedy mohu říci, že je to skutečně nepříjemné.

Jak se broušení zubů léčí

Pokud jste mezi 8% až 31% dospělých, kteří trpí tímto problémem, nepanikařte. Existuje mnoho způsobů, jak tento stav léčit, od meditace a cvičení zaměřených na redukci stresu po léky a použití protizubních chráničů. Já osobně se snažím věnovat hodně času relaxaci, což mi opravdu pomáhá. A pokud vám to nepomůže, zeptejte se svého zubaře, který vám bude schopen poradit nejlepší řešení pro vás.

Prevence je lepší než léčba

Věřím, že tomu budete souhlasit, ale je lepší zabránit broušení zubů, než ho léčit. A jak na to? No, mnoho odborníků doporučuje pravidelné provádění relaxačních technik, abyste snížili celkovou úroveň stresu ve svém životě, a tak předešli skřípání zubů. Mějte na paměti, že toto je dlouhodobý cíl, který vyžaduje pravidelnou péči a úsilí. Osobně se mi osvědčilo meditovat před spaním. Navíc to má tu výhodu, že se mi lépe spí.

Broušení zubů u dětí

Myslíte si, že toto je problém pouze dospělých? Opak je pravdou. Broušení zubů může postihnout i děti. Moje dcera Eliška jednou zažila období, kdy si během spánku skřípala zuby tak hlasitě, že to bylo slyšet až do dalšího pokoje. Bylo to znepokojující, ale díky dobré péči a sledování jsme byli schopni to vyřešit. Takže pokud máte malé děti, ujistěte se, že sledujete i jejich zubní zdraví.

Není broušení zubů jen lidský problém?

Zvířata také mohou mít tento problém, ačkoliv u nich je mnohem obtížnější to zjistit. Moje kočka Míša, byla jakoby nervózní a její chování bylo zvláštní. Až po návštěvě u veterináře jsme zjistili, že má stejnou věc. Mějte tedy na paměti, že pokud máte domácího mazlíčka, měli byste také sledovat, zda nevykazuje známky broušení zubů.

Na závěr, broušení zubů může být otravný a nepohodlný problém, ale je to něco, s čím můžeme bojovat. Pokud máte jakékoliv příznaky, neváhejte se obrátit na svého zubaře. Nezapomeňte, že zdravé zuby jsou základem zdravého úsměvu a je na nás, abychom se o ně řádně starali.

Jakub Václavík
Napsal Jakub Václavík
Jsem stomatolog a pracuji ve své soukromé klinice v Plzni. Jsem vášnivým profesionálem své oblasti a mám dlouholeté zkušenosti a odborné znalosti v oboru stomatologie. Mé hlavní zaměření je na preventivní péči a léčbu různých dentálních problémů. Ve svém volném čase rád píšu články o péči o zuby.

Napsat komentář