Péče o zuby vašeho psa: Kdy se pes prezubuje a jak o ně pečovat

Péče o zuby vašeho psa: Kdy se pes prezubuje a jak o ně pečovat

Štěněcí zoubky: Kdy se objevují a mizí

Každé štěňátko přijde na svět bez zoubků, ale nedlouho na to, se jim začínají prořezávat mléčné zuby. Tyhle malé bílé perličky jsou tak roztomilé, že bych je nejraději všechny pečlivě sbírala a založila muzeum psích mléčných zubů. Mléčná souprava má celkem 28 zubů a začíná se objevovat ve věku kolem tří týdnů. Jejich prezubování pak přichází jen za několik měsíců, takže se ani nenadějete a už vyhlížíte první stálý zoubek. A víte co? Stálé zuby už jsou silnější a více připraveny si poradit s tím, čím štěně krmíte. Obvykle to začíná v pátém měsíci a trvá to až do sedmého měsíce věku našeho chlupáče.

První známky prezubování: Co sledovat

Pamatujete, když jste byli malí a cítili jste, jak se vám houpe zoubek? No, to naše štěňata neřeknou, ale mají podobnou zkušenost. Najednou ty malé hračky nejsou dost dobré a musíme hledat nové způsoby, jak je zabavit, protože jinak nám zaměstnají boty, a to už není tak zábavné. Když štěně začne nadměrně slintat, žvýkat vše, co mu přijde pod tlapky, nebo je naštvatelnější, je to znak, že se blíží prezubování. A občas můžete najít zoubek na podlaze nebo v jejich pelíšku a věřte mi, je to sakra vzrušující jako nalezení ztraceného pokladu. Takže budete chodit, a budete hledat zoubky, jako maniak.

Zahrnujte vhodné hračky a žvýkací kosti

Abyste se vyhnuli tomu, že vaše nové sandály skončí jako oběť štěněcích zubů, je dobré obklopit štěně vhodnými hračkami. Speciální žvýkací hračky, které můžu doporučit z vlastní zkušenosti Tomíka, mého psího společníka, fungují jako zážitek ze spa pro psí dásně. A k těm nejoblíbenějším patří ty, co můžete naplnit dobrotami. Věřte mi, když můžete štěněti nabídnout hračku, která nejenom, že uleví od bolesti dásní, ale ještě ho zabaví na dlouhé hodiny, to je jako vyhrát loterii. A díky vhodným materiálům jako je robustní gumová, nejenom že masírují dásně, ale také pomáhají v prevenci tvorby zubního kamene.

Pravidelná kontrola a hygiena

Stejně jako my lidé potřebujeme chodit k zubaři, naši čtyřnozí kamarádi taky potřebují pravidelnou kontrolu u veterináře - včetně kontroly zubů. Já už mám svůj kalendář narvaný tak, že si pamatuji Tomíkovo prezubování jako když jsme šli spolu na první rande - a věřte mi, vzpomínky na to, jak štěně zažívá první výměnu zubů, jsou o dost roztomilejší. Ale zpět k té hygieně: Je důležité už od malinka zvykat psa na čištění zubů, aby se nestal ten den, kdy mu poprvé vezmete zubní kartáček do tlapky, dnem zápasu v ringu. Pokud to nepůjde hladce hned na první pokus, netrapte se, i psi jsou jenom lidi. Já osobně mám osvědčený trik – Tomík dostane za odměnu po každém čištění zoubků malou dobroty a je to party.

Strava pro zdravé zoubky

Možná vám to přijde jako klišé, ale opravdu platí, že 'jsme to, co jíme'. A to samé platí pro naše psí kamarády. Už jste někdy slyšeli o jídle, které pomáhá udržovat zuby vašeho psa v kondici? Krokety speciálně navržené pro dentální zdraví, můžou dělat divy. Nejenže obsahují ingredience, které pomáhají se zubním kamene, ale jejich tvrdost a tvar taky pomáhají mechanicky čistit zuby při žvýkání. Takže vaše štěně může mít čisté zuby a ani o tom nebude vědět! A to je tak trochu jako kdyby vaše děti jedly zeleninu ve tvaru dinosaurů a ani se o tom nezmínili, že jo? Samozřejmě, že zdravá strava nenahradí pravidelné čištění, ale může to být skvělý doplněk!

Problemy s dentálním zdravím: Kdy zasáhnout

Ne všechno však jde hladce, a někdy můžeme narazit na problémy. Pokud si všimnete u štěněte zápachu z tlamy, či vidíte, že má zuby pokryté zubním kamenem nebo mají dásně nějaké záněty, je čas na návštěvu veterináře. Když Tomík jednou přišel a smrděl jako kontejner po silvestrovské party, věděla jsem, že je to vážné. A bylo. Skončili jsme na veterině, kde mu odstranili zubní kámen a dostali jsme přísný plán dentální hygieny. Teď máme na zubní péči skoro vědecký přístup a Tomíkova tlamka voní tak nádherně, že bych ji mohla prodávat jako osvěžovač vzduchu. Ale vážně, nečekejte, až to bude vážné, raději předejděte problémům pravidelnou péčí.

Profesionální čištění zubů

Někdy, i přes naši pečlivost, jsou nutné ruce profesionálů. Profesionální čištění zubů je jako ten úklid, který se dělá jednou za rok, kdy se všechno přetře, vyperou záclony a vyvětrají matrace. U psů je to podobné, jen bez záclon. Veterinář při tom použije speciální nástroje, aby opatrně odstranil zubní kámen a zkontroloval, jestli není někde potřeba zasáhnout. A s Tomíkem jsme měli i situaci, kdy mu museli extrahovat zub, což byla kapitola sama o sobě. Ale to vám možná povím jindy.

DIY dentální péče: Rady a triky

A pokud jste nadšeným DIY řemeslníkem v srdci, můžete si vytvořit vlastní plán dentální péče pro vašeho psího parťáka. Kombinace správné stravy, hraček na žvýkání, a dokonce i domácích receptů na čištění zubů pomocí přírodních ingrediencí, jako je kokosový olej, může udělat zázraky. A nezapomeňte, je to o konzistenci! Tomík vám potvrdí, že je to super zábava, hlavně když pochopí, že po každé 'ústní olympiádě' bude následovat hromada mlskání.

Domácí přírodní doplňky a léčivé bylinky

Xylitol je super, ale ne pro psy! Pamatujte, co je pro nás dobré, nemusí být pro naše čtyřnohé kamarády. Ale existují přírodní doplňky a bylinky, které můžou psím zoubkám prospívat. Například petržel není jenom pro zdobení talířů, může také osvěžit dech. A už jste slyšeli o muchovníku, co má antibakteriální účinky? Tedy, pokud si nedokážete představit svého psa s petrželí v ústech, což chápu, tak vždycky můžete sáhnout po produktech z pet-shopy, které jsou pro tento účel speciálně vyrobeny.

Karolína Ondráčková
Napsal Karolína Ondráčková
Pracuji jako stomatoložka ve vysoce specializované klinice v Brně, kde se podílím na ústní péči našich pacientů. Mám silnou strast o moderní stomatologické techniky a neustále se snažím zlepšovat své dovednosti a znalosti v tomto oboru. Kromě toho jsem autorka několika blogů o péči o zuby, které informují veřejnost o nejnovějších trendech, inovacích a nejlepších praktikách v domácí zubní hygieně. Svou práci opravdu miluji a je pro mě velmi důležité přispívat ke zlepšení zubního zdraví lidí.

Napsat komentář