Jak vypada prasklá sklovina?

Jak vypada prasklá sklovina?

Rozpoznání prasklé skloviny včas

Možná si říkáte, že tohle téma je šílené, ale já vám řeknu, že to je téměř jako detektivní příběh. Opravdu, zjistit prasklinu ve sklovině zubu, je jako hledat jehlu v kupce sena. A takové hledání může být komplikovanější než vyšetřování našeho králíka Roscoa, když zase udělá nějakou lumpárnu.

Když se sklovina praskne, je to obvykle velmi malinký crack. Nebudete cítit žádnou bolest, pokud jste neuškodili vnitřní část zubu, známou jako dřeň nebo pulp. Možná si ani nevšimnete, že se to stalo, než to nezačne způsobovat větší problémy. Ale stejně jako když Rosco začne přehrabovat výběh, jednoho dne si všimnete, že něco není v pořádku.

Příznaky prasknuté skloviny

Všiml jsem si, že mnoho lidí si myslí, že pokud zub nebolí, je vše v pořádku. Ale jak mě naučila moje milující manželka, Monika, je to mnohem složitější. Existuje několik příznaků, které by mohly naznačit, že máte prasklinu ve sklovině zubu. Jeden z nich je, když již zmiňovaný králík Rosco, načase shodí květináč s tulipány a vy začnete pociťovat bolest zubů.

Některé další příznaky mohou zahrnovat: citlivost na teplé nebo studené nápoje, bolest při kousání nebo žvýkání, pocit nepohodlí v určité oblasti úst, a dokonce i změnu barvy zubu. A věřte mi, seznam je delší. Ale představa, že byste si mohli zjistit prasklinu skloviny jen podle příznaků, je taková, jako kdybych já, Miroslav, odhadl, co se stane v příštím dílu mé oblíbené televizní show, aniž bych ji kdy viděl. Takže je vždy lepší vyhledat odborníka.

Postup u ošetření prasklé skloviny

Jakmile zjistíte, že máte v zubní sklovině prasklinu, je čas jednat. První krok je samozřejmě vyhledat zubaře. Ale to je jen začátek. Podobně jako když naše dcerka Ema přinesla jednou domů prasklou keramickou sošku a já jsem se rozhodl ji opravit. Naštěstí pro mě, naše Monika je mnohem lépe vybavena na opravy skloviny než já na opravy keramické sošky.

Povrch prasknutého zubu musí být opraven tak, aby mohl být zanedbatelně odlišný od zbytku zubu. To může vyžadovat plombování, lepení nebo dokonce korunu. V některých případech může být nutná i endodontická léčba, což je prostě odborný název pro ošetření kořenových kanálků.

Prevence praskání skloviny

A konečně, ať už se snažíme zabránit praskání skloviny nebo se jí snažíme zbavit, prevence je vždy lepší než léčba. Proto musíme dbát na to, abychom zachovali naše zuby zdravé, a hlavně musíme mít na paměti, že praskání skloviny je nebezpečné. Trochu podobné, jak mi nastaví Monika pasti po bytě, abych nezapomněl vyhodit odpadky. Takže si musíme pamatovat, že naše zuby potřebují naši lásku a péči.

Vyhněte se tvrdým jídlům a nápojům, které mohou poškodit sklovinu. Používejte zubní nit, kartáček s měkkými štětinami a fluoridovou zubní pastu. A samozřejmě pravidelně navštěvujte zubaře. Tyto jednoduché kroky mohou velmi pomoci při prevenci praskání skloviny. A věřte mi, nechcete zjistit, jak vypadá prasklá sklovina na vlastní kůži!

Miroslav Tvrzník
Napsal Miroslav Tvrzník
Jsem stomatolog s více jak 20letou praxí. Své dovednosti jsem si brousil v různých stomatologických praxích po celém světě. Specializuji se na prevenci a léčbu zubních onemocnění. Kromě mého hlavního zaměstnání jakožto stomatologa jsem také vášnivým blogerem, který má rád psaní o péči o zuby a dobrých návycích v ústní hygieně.

Napsat komentář