Jak vybrat mezizubní kartáčky pro ortodontické pacienty

Jak vybrat mezizubní kartáčky pro ortodontické pacienty

Význam meziubní hygieny pro nositele ortodonických aparátek

Tento první odstavec bude věnován důvodu, proč je opravdu nezbytné pečovat o mezizubní hygienu, zvláště pokud jste nositel ortodonického aparátku – jako já samotná Lenka nebo můj pes Max. Jsem si jistá, že jste už slyšeli to staré rčení: "Kdo má čisté zuby, má čisté myšlenky". No, možná to není tak staré rčení, možná jsem ho právě vymyslela, ale můžu vás ujistit, že to absolutně platí.

Pro nositele ortodonických aparátek je mezizubní hygiena mimořádně důležitá. Pokud nebudete pečovat o své zuby a dásně, mohou se vyskytnout různé komplikace, jako je například zánět dásní, kaz, nebo dokonce ztráta zubů. A věřte mi, přestože má můj pes Max velmi roztomilý úsměv i bez svých předních zubů, nejsem si jistá, že by to na vás také platilo.

Výběr správného meziubního kartáčku

Pokud jde o výběr meziubního kartáčku, je důležité vzít v úvahu několik faktorů. Prvním a nejdůležitějším je velikost mezizubních prostor. Není nic horšího než když se kartáček nevejde mezi vaše zuby a vy si s ním jen zbytečně poškrábat dásně. Proto je nejdůležitější zjistit, jak velké mezery mezi zuby máte a podle toho si vybrat správnou velikost kartáčku.

Pokud jste jako moje kočka Lily a nejste schopni se rozhodnout, doporučuji vám navštívit svého zubaře nebo ortodontu. Ti vám dokáží přesně říct, jak velký kartáček byste měli používat. No a pokud jste jako Max a Lily a máte strach z návštěvy zubaře, nebojte se, existují i speciální sady meziubních kartáčků, které obsahují různé velikosti, takže si můžete vyzkoušet, který je pro vás nejlepší.

Technika čištění meziubními kartáčky

Jakmile se vám podaří vybrat ten pravý meziubní kartáček, je důležité naučit se ho správně používat. Nejde jen o to, prostrčit ho mezi zuby a potom ho zase vytáhnout. Ne, je důležité si uvědomit, že meziubní kartáček je nástroj, který má za úkol odstranit bakterie a zbytky jídla, které se tam usadily. Jako když Lily loví myši. A ona je v tom opravdu dobrá.

Právě proto je správná technika čištění meziubními kartáčky tak důležitá. Představte si, že jste jako Lily a vaše úloha je dostat bakterie z meziubních prostor, aniž byste poškrábaly dásně. Tedy, pokud jste kočka. Jste-li člověk, pak vaším cílem je dostat bakterie z meziubních prostor a zároveň si nepoškrábat dásně.

Údržba a výměna meziubních kartáčků

Poté, co jsem vám vysvětlila, jak výhodné je mít čisté zuby a jak vybrat a používat meziubní kartáčky, možná si říkáte: "Lenko, jak často bych měl/a ty kartáčky měnit?". A odpověď je jednoduchá - měli byste je měnit přibližně stejně často jako svoji zubní kartáček, to znamená každé 3 až 4 měsíce. Ale pozor, pokud vidíte, že kartáček je poškozen nebo vytečen, je lepší ho vyměnit ihned.

V pravidelné údržbě je také důležité kartáček po použití řádně opláchnout a nechat ho dobře vyschnout. Mimochodem, přiznám se, že Lily jako kočka to není zvyklá dělat. Max, na druhou stranu, to umí jako profík. Kromě toho, pokud používáte více než jeden kartáček na různé mezizubní prostory, je dobré je nějak odlišit, aby nedošlo k záměně. Jistěže Lily, jako kočka, si všechny své hračky značí pachem, ale u kartáčků to není nutné. Stačí použít různě barevné obaly, které jsou často k dispozici v balení kartáčků.

Pomocí těchto tipů byste měli být schopni správně vybrat, používat a pečovat o své meziubní kartáčky. A pamatujte, že jde o vaše zdraví, takže to rozhodně není něco, na co byste měli šetřit. A když už jsem u toho šetření, víte, co říká Max? Ať už se rozhodnete pro jakoukoli značku, měli byste vždy investovat do kvalitních produktů, aby byla vaše ústa zdravá a úsměv zářivý.

Lenka Petríková
Napsal Lenka Petríková
Jsem stomatoložka a pracuji v zubní klinice v Plzni. Věnuji se především preventivní stomatologii a péči o zdravé zuby. Kromě svého zaměstnání ráda píšu odborné články o péči o zuby, které pravidelně publikuji v odborných časopisech a na svých webových stránkách. Mé práce mě naplňuje a jsem ráda, že mohu pacientům pomáhat udržovat jejich úsměv krásný a zdravý.

Napsat komentář