Jak se dělá zubní můstek?

Jak se dělá zubní můstek?

Co je to zubní můstek a proč ho potřebujeme?

Možná si teď kladeš otázku: "Jakub, co to vlastně je ten zubní můstek a proč ho potřebuju?" No, pokud máš šťastně všechny zuby na svém místě, pak možná zubní můstek nepotřebuješ. Ale pokud ti některý z tvých perlí moudrosti ztratil, potom může být zubní můstek tvojí záchranou.

Zubní můstek, jak už název napovídá, je vlastně malý zubní most, který "překlenuje" místo, kde ti chybí jeden nebo více zubů. Prostě tam, kde by měla být díra, tam je zubní můstek. A to je velmi důležité, protože když ti chybí zub, může to ovlivnit tvoji schopnost žvýkat, mluvit i tvůj úsměv. To vím ze zkušenosti – jednou jsem se při hokeji poroučel zub a byl jsem rád, že existuje něco takového jako zubní můstek.

Jak se dělá zubní můstek?

Nemusíš mít strach, zhotovení zubního můstku není žádná kosmická věda. Ale je sem tam potřeba trochu trpělivosti. Tvůj zubař nebo zubní technik musí nejprve do detailu změřit tvou ústní dutinu a zuby, aby byl zubní můstek přesně na míru. Následuje odlití a zhotovení samotného můstku. Ještě než ho zubař definitivně upevní, musí se ověřit, že perfektně padne na místo. To všechno obvykle probíhá ve dvou až třech návštevách u zubaře.

Vzpomenu na dobu, kdy mi dělali můj můstek a trochu jsem se bál, že to bude bolet. Ale nebolelo to vůbec. Takže pokud máš strach z bolesti, můžeš si oddechnout. Zubaři jsou v oblasti odstraňování bolesti opravdovými mistry.

Takový ten základní tip pro péči o zubní můstek

Pokud si myslíš, že po získání zubního můstku už nemusíš myslet na péči o zuby, tak máš smůlu. Zubní můstek vytváří nové prostory, kde se mohou skrývat bakterie. Takže nesmíš zanedbat správnou ústní hygienu. Můstek je potřeba čistit stejně pečlivě, ne-li pečlivěji než běžné zuby.

Ale bez obav. K čištění můstků jsou speciální kartáčky a nitě, takže to zvládneš na jedničku. A tady je malá vyzývavá otázka pro všechny čtenáře. Víš, kolikrát za den bys měl čistit zuby? Správná odpověď je alespoň dvakrát denně. Ale pokud si myslíš, že tím končí tvá péče o zuby, pak se mýlíš. Je také důležité používat zubní nit a pravidelně navštěvovat zubaře.

Moje osobní zkušenost se zubním můstkem

Nemyslel bych si, že s vámi jednou budu sdílet svůj příběh o ztrátě zubu. Bylo to během jedné hokejové bitky. Copak je to za hokej, když si nerozbijete zub, že? No, já jsem si rozbil. A tak jsem potřeboval zubní můstek.

Seděl jsem na židli u zubaře a myslel jsem si, že mi moje dni jsou sečteny. Ale vše proběhlo hladce. Nejdříve mi zubař udělal otisk, pak mi odlil můstek a nakonec ho mi nainstaloval na místo. Ano, byla to trochu zvláštní zkušenost, ale na druhou stranu jsem byl vděčný za to, že jsem mohl opět plnohodnotně sát bramborové knedlíky z maminčiny svíčkové, aniž by mi chyběl jeden z předních řezáků.

Poslední myšlenky na zubní můstky

Zubní můstek, to je malý zázrak moderní stomatologie, který nám umožňuje znovu se usmívat, žvýkat a vypadat normálně, když ztratíme zuby. Je to cosi, co bychom nikdy neměli brát jako samozřejmost, a o co bychom měli pečovat tak, jako o naše vlastní zuby.

Takže pokud ti někdy někdo řekne, že zubní můstek je něco, co bys neměl mít, tak mu odvět: "Ne, můstek je něco, co mi umožní být opět kompletní. A za to jsem vděčný."

Život je přece jen lepší, když můžeš žvýkat všechny ty dobré věci, které nám život nabízí, nemyslíš? A to já jsem vám teď řekl moc dobře, protože naše domácí kočička Míša mi ukradla kus mého oblíbeného salámu, když jsem se na chvilku odvrátil. Takže moje rada na závěr? Držte své kousky salámu mimo dosah vašich mazlíčků, i když jim děláte zubní můstek!

Jakub Václavík
Napsal Jakub Václavík
Jsem stomatolog a pracuji ve své soukromé klinice v Plzni. Jsem vášnivým profesionálem své oblasti a mám dlouholeté zkušenosti a odborné znalosti v oboru stomatologie. Mé hlavní zaměření je na preventivní péči a léčbu různých dentálních problémů. Ve svém volném čase rád píšu články o péči o zuby.

Napsat komentář