Proč mě bolí korunka na zubu - příčiny a řešení

Proč mě bolí korunka na zubu - příčiny a řešení

Co vše může signalizovat bolest korunky

Nenávidíte ten pocit, kdy se vám něco zarývá do zubu a vy přitom jen tak bezelstně koušete do oblíbeného jablka? Nebo tu nepříjemnou bolest, která vám nedá spát a připomíná se při každém doušku studené limonády? No také to neustále prožívám a říkám si, proč zrovna korunka? Korunka v zubařském slangů zní skoro vznešeně, ale realita bývá často méně pohádková. Když bolí zub, znamená to obvykle, že něco není v pořádku. Bolest korunky není výjimečná; signál, že je čas navštívit zubaře. Může to signalizovat celou řadu možných problémů, od pokročilého zubního kazu, přes problémy s dáseňmi, až po neúspěšný endodontický zákrok či problém s nějakým zapomenutým kouskem oběda, co si pohodlně odpočívá ve špařině mezi zoubky.

Když něco „drnkne“ - Bolest po zakousnutí

Jste-li jako já a máte slabost pro sladké, možná také znáte ten nepříjemný pocit, když se zakousnete a korunka se ozve jak rozzlobená včela. Bolestivá reakce na tlak nebo zakousnutí může být znakem zubního kazu, který se dostal pod korunku nebo problém s podkladem korunky. Málokdy je to příjemná zkušenost, a bohužel to není jen malá nepříjemnost, která sama zmizí. Může to také znamenat, že vaše korunka není správně naladěná - a ne, nehovořím o hudebním nástroji, ale o tom, že korunka by měla sedět jako dobře ušitý oblek, bez drhnutí a nepohodlí.

Byla zde první, ale přesto bolí - Dlouhodobá bolest korunek

Zvláštní je, když ta korunka, co poslušně seděla na svém místě léta bez jediné boule, začne najednou zlobit. Bolest korunky, která trvá déle, může být signálem, že se pod korunkou usadil karies, nebo že dřívější zubní práce již dosloužila a je čas na revizi. A možná i návštěvu u zubaře, kde se společně podíváte na nové možnosti. Vždycky si říkám, že v tomto případě je třeba zachovat chladnou hlavu a nechat se překvapit, co vám zubař poví.

Tlak a tepání pod korunkou – Co ho způsobuje?

Jak jsem již zmiňoval, někdy to není jen ostrá bolest při zakousnutí, ale nepříjemný tlak a možná i rytmické tepání pod korunkou. Když mám tenhle pocit, ihned si vzpomenu na bubeníka v rockové kapele, který se rozhodl zkoušet přímo v mé hlavě. Tepající bolest může být znamením zánětu okolních tkání, nebo dokonce toho, že vaše korunka je příliš vysoká a zbytek ústní dutiny s ní není ve správném souladu. A nezapomeňte, že podobná bolest může být i signálem abscesu – a věřte mi, to je situace, kdy váhání opravdu není na místě.

Je to jen citlivost nebo je čas volat zubaře?

Měřítko, kdy je bolest „jen citlivost“ a kdy je to vážný problém, se může lišit. Pokud když si například vychutnáváte zmrzlinu a pocítíte jen krátkou ostrou bolest, může to být jen zvýšená citlivost. Pokud ale při každém doušku nebo kousnutí ucítíte, jak se vám korunka ozývá, měli byste zvážit návštěvu zubaře. Nelze opomenout ani fakt, že bolest zubů může být zrádná a může se objevit i odjinud než z místa, která byste čekali. Zubař je detektiv, který vám pomůže odhalit, odkud bolest skutečně přichází.

Babiččiny recepty vs. moderní zubní péče

Když jsem byl malý, pamatuji si, jak babička nadávala na zubního lékaře a při každé příležitosti vyprávěla o svých domácích zaručených metodách léčby zubní bolesti. Bylinky, slivovice, hřejivé obklady, to vše bylo používáno před cestou k lékaři jako první pomoc. Ale časy se změnily a i když mám pro tyto metody nostalgie, v dnešní době je moderní zubní péče neporovnatelně efektivnější. Když už je bolest neúnosná, babiččiny zaručené recepty mohou poskytnout dočasnou úlevu, ale za trvalým řešením budete muset do zubní ordinace. Nezapomeňte, že moderní stomatologie je na velmi dobré úrovni a děsivé návštěvy u zubaře patří do starého dobrého kabinetu hororů. Dnešní zubní lékaři jsou vybaveni nejnovější technikou, mají šetrné metody léčby a s bolestí se většinou něžně rozloučíte dřív, než si vzpomenete na babiččinu slivovici.

Prevence je lepší než léčba, co si začít už teď?

Tak a teď zpátky do reality. Jak často se nám stane, že prozření o důležitosti prevence přijde právě s první ostrou bolestí? Preventivní péče je základem, a pokud se chcete vyhnout četným návštěvám ordinace a nadávání na krutou osudovost bolavých zubů, začněte s péčí o ně hned. Každodenní čištění, nitkování, ústní vody, pravidelné kontroly, to vše napomáhá k udržení zubů zdravých a korunek veselých. A když už přece jenom přijde na bolest, neodkládejte návštěvu u zubaře. Včasné odhalení problému může zachránit nejen zub, ale i nervy a, ano, i peníze. A ok, jistě, pročím nezkusit i tu slivovici, ale jako post-zubní oslavu, až budete mít za sebou úspěšnou návštěvu u zubaře a ne jako léčbu – to nechme jako milou vzpomínku na staré časy.

Filip Dvořák
Napsal Filip Dvořák
Jsem Filip Dvořák, odborník na stomatologii se sídlem v Brně. Své služby nabízím již více než dvacet let a zároveň se snažím své znalosti předávat dále prostřednictvím článků, ve kterých se zaměřuji na péči o zuby. Psaní mi přináší radost a myslím, že je skvělý způsob, jak pomáhat lidem starat se o svůj úsměv. Kromě toho mám rád kreslení a studium dentální hygieny ve svém volném čase, mimo pracovního nasazení. Je pro mě důležité i osobní rozvoj, nejen profesní.

Napsat komentář