Prasklá zubní sklovina - mýtus nebo realita?

Prasklá zubní sklovina - mýtus nebo realita?

Co je to prasklá zubní sklovina a jak ji poznat?

Rád bych hrál na mistra vědy a tvrdil, že vím všechno o prasklé zubní sklovině. Ale přiznám se, že jsem se na tyhle otázky začal ptát jen nedávno, když jsem zjistil, že mám prasklé zuby. Ne! Ne naštěstí ne já. Ale můj kamarád už si toto drama vychutnal a já jsem si řekl, že by bylo fajn podělit se o jeho zkušenost.

První otázkou, kterou jsem měl, bylo: "Co je to prasklá zubní sklovina?" Když mi lékař řekl, že je to trhlina, která se tváří, jako že není na vašem zubu, stal jsem se skeptikem. Jistě, zní to jako něco, co byste mohli hned na první pohled vidět, ale prasklá sklovina je zrádná. Je tak jemná a neviditelná, že si ji většina z nás ani nevšimne.

Možnosti léčení prasklé zubní skloviny

Proč bych chtěl léčit něco, co ani nevidím? Známá otázka, že? Dokud to nebolí, proč bych měl něco dělat? Ale buďte opatrní, když to začne bolet, je už vesměs pozdě. Prasklá sklovina vede k bolesti a citlivosti, která může být opravdu nepříjemná. A do toho všeho se může přidat i nesnesitelný zápach z úst. Celkově si říkáte, že to mohlo být předešeno léčbou.

Jednou z možností je výplň, která nahradí prasklou sklovinu a zabrání dalšímu poškození. Pokud se vám nelíbí pocit těchto výplní v ústech, máte možnost zvolit korunku, která pokryje celý zub. Jenomže, a to je ten háček. Vždycky je nějaký. Korunky nejsou pro každého, a pokud už jste jednou měli takovou, víte úplně přesně, co mám na mysli.

Prevence, tajná zbraň proti prasklé zubní sklovině

Vždy je lepší předcházet než léčit! Zvláště když se jedná o něco tak bolestivého jako prasklá sklovina. Existuje několik věcí, které můžete udělat, abyste předešli trhlinám ve sklovině. Chtěl bych se zde zaměřit na tři hlavní.

První je dobrá ústní hygiena. Pojďme si to přiznat, kolikrát denně si čistíte zuby? Dokonce i já, který nyní píše o prasklé zubní sklovině, se musím přiznat, že občas zapomenu. Ale ústní hygiena je základ. Dobře vyčištěné zuby a dásně jsou první obrannou linií proti jakémukoli problému v ústech.

Jak strava ovlivňuje stav naší zubní skloviny

Jakmile jsme na téma prevence, nesmíme zapomínat na stravu. Já vím, tohle je to klišé, které slýcháme od dětství: "Nesnězte tu bonbónu, Filip, nebo vám spadnou zoubky!" Ale věda má pravdu, je to pravda. Jíst zdravě je klíčem k předejití mnoha zdravotních problémů, včetně prasklé zubní skloviny.

Přeskočím svou kritiku cukru a zaměřím se na konkrétní potraviny, které mohou pomoci chránit sklovinu. Ale pokud máte sladký zub, pamatujte si, že se to na zubech podepíše!

Proč je důležitý pravidelný návštěva zubaře?

Znáte ten pocit. Jdete na kontrolu ke svému zubaři a srdce vám buší jako o závod. Není vám jasné proč, protože jste všechno udělali správně. Čistili jste zuby dvakrát denně, vynechávali sladké a dbali na správnou stravu. Ale stále se obáváte, co vám zubař řekne.

Ale je to tak! I přes veškerou vaši péči je možné, že jste přehlédl něco, co byl zubař schopen identifikovat. Pravidelné návštěvy zubaře jsou klíčem k udržení zdraví vašich zubů. Znám to, já jsem také utíkal od zubaře jako ďas, ale teď při pohledu na kamaráda s prasklou sklovinou si říkám, že ta případná krátkodobá nepříjemnost stojí za to.

Nebuďte panikař! Není vše tak černé, jak se zdá

Někdy se může zdát, že jsou prasklé zuby velký problém. Ano, mohou být nepříjemné a náročné na léčení, ale na druhou stranu, pokud dodržíte správnou prevenci a péči, můžete jít životem bez obav. A pokud už máte prasklou zubní sklovinu, nevěšte hlavu, je tu mnoho možností léčení.

S tím vším mám pro vás poslední radu - buďte optimisté! Život je plný výzev a prasklá sklovina je jen jednou z nich. S tím správným přístupem lze vyřešit téměř vše. Ať už máte zdravé zuby nebo ne, důležité je, že máte úsměv na tváři. Protože jak pravil Winston Churchill - můžete jít přes peklo, ale pokračujte!

Filip Dvořák
Napsal Filip Dvořák
Jsem Filip Dvořák, odborník na stomatologii se sídlem v Brně. Své služby nabízím již více než dvacet let a zároveň se snažím své znalosti předávat dále prostřednictvím článků, ve kterých se zaměřuji na péči o zuby. Psaní mi přináší radost a myslím, že je skvělý způsob, jak pomáhat lidem starat se o svůj úsměv. Kromě toho mám rád kreslení a studium dentální hygieny ve svém volném čase, mimo pracovního nasazení. Je pro mě důležité i osobní rozvoj, nejen profesní.

Napsat komentář