Jak zlepšit dentální hygienu u domácích mazlíčků

Jak zlepšit dentální hygienu u domácích mazlíčků

Odhalení důležitosti dentální hygieny u našich mazlíčků

Mnoho lidí nevnímá dentální péči u domácích mazlíčků jako prioritu. Ovšem, stejně jako u nás lidí, i u našich mazlíčků je důležitá pravidelná péče o ústní dutinu. A věřte mi, já, Tomáš, jsem se to dozvěděl na vlastní kůži... ehm, spíše na vlastních zubech. Díky mé vlastní zkušenosti jsem se začal více zajímat o dentální hygienu u našich mazlíčků a dnes se s vámi o tyto informace podělím.

Srovnání dentálních problémů lidí a zvířat

Původně jsem byl přesvědčen, že špatný dech u mých domácích mazlíčků je normální. Až když můj pes Max zanechal na mé oblíbené gauči stopu krvavých stop, uvědomil jsem si, že má problém. Moje doga Maxě se začaly objevovat podobné problémy jako u nás lidí. Kdo by si pomyslel, že tak jako my lidé i psi mohou trpět zánětem dásní nebo dokonce ztrátou zubů. A já, jako zodpovědný majitel, jsem se rozhodl, že mému Maxovi ušetřím bolest a zahájil jsem bitvu za zdravé zuby.

Dentální vyšetření jako první krok

Prvním krokem na cestě za zdravými ústy mých miláčků bylo dentální vyšetření. I když se tomu možná budete smát, současné veterinární kliniky poskytují kompletní dentální péči včetně zubních rentgenů. Nalezení dobrého veterinárního zubního lékaře v Liberci bylo pro mě skutečnou výzvou. Zvlášť s mojí češtinou! Nakonec se ukázalo, že Max trpí zánětem dásní a začínající parodontózou.

Domácí péče o zuby mazlíčků

Veterinář nám doporučil začít pravidelně čistit Maxovi zuby. Věděl jsem, že to nebude jednoduché, ale pro zdraví svého psa jsem byl ochotný udělat cokoliv. Začínáme krátce po ránu, když Max je ještě unavený ze spaní a nemá tolik energie k zápasu. Jako zubní pastu používáme speciální psí zubní pastu s příchutí hovězího, kterou mi doporučil můj veterinární zubař. Stejně jako my lidé, i naši mazlíčci potřebují pravidelnou dentální hygienu, včetně čištění zubů a oplachu úst. Max se do toho sice nehrne, ale zatím se snaží být trpělivý.

Dentální hračky a pochoutky

Po objevení světa dentální péče jsem se naučil, že existují speciální hračky a pochoutky pro péči o zuby mazlíčků. Toto bylo novým objevem pro mě i pro Maxe. Najednou se ze zubního čištění stala zábava. Existují různé typy dentálních hraček a pochoutek, které pomáhají mazlíčkům již při žvýkání odstraňovat plak z jejich zubů. Zjistil jsem, že tyto hračky jsou skvělým doplňkem k pravidelné ústní péči.

Co dále pro zdravé zuby našich mazlíčků?

Po životní zkušenosti s touto tématikou bych chtěl apelovat na všechny milovníky zvířat, aby nezanedbávali zubní péči svých mazlíčků. Jako jedinci, kteří nemají možnost se o své zdraví postarat sami, jsou na naší péči plně závislí. A věřte mi, zubní bolest je něco, čemu byste chtěli svého mazlíčka uchránit. Vyžaduje to sice čas a někdy také nervy, ale za zdravý úsměv našich mazlíčků to stojí.

Tomáš Sedláček
Napsal Tomáš Sedláček
Jsem stomatolog s více než 10letou praxí, specializující se na preventivní péči a ortodoncii. Pracuji v soukromé praxi v Liberci a vedle toho píšu odborné články na téma ústní hygieny a péče o zuby. Mé články se objevují v několika stomatologických časopisech a na webu. Moje práce je mým koníčkem a jsem vášnivým propagátorem důkladné péče o zuby.

Napsat komentář