Jak vypadá zánět dásní?

Jak vypadá zánět dásní?

Co je zánět dásní a jak ho poznáte?

Podívejme se na něco, co by nás jako lidi však mohlo stát více naší pozornosti, než bychom s sebou asi chtěli, a to je zánět dásní. Řeknete si, že to je pouze menší problém a že na to není třeba věnovat obzvláštní pozornost. Ale jak již vím z vlastní zkušenosti, příznaky zánětu dásní mohou být velmi nepříjemné a obtěžující, a pokud se tento stav neřeší, může mít velmi katastrofální následky pro naše celkové zdraví.

Zánět dásní se nejčastěji objevuje jako výsledek špatné ústní hygieny. Kdo by to byl řekl, že si čistit zuby není jen o tom, aby vám mohli ostatní závidět ten krásný bílý úsměv? Ale ano, čištění zubů je také zásadním krokem k udržení našich dásní v dobrém zdraví. A když na to zapomeneme, mohou se bakterie na našich zubech rády usadit a tvořit plak, který může vést k zánětu dásní.

Jakých příznaků si všimnete?

Nyní, pokud jde o příznaky zánětu dásní, mohou být docela podlé a nejednoznačné. V zásadě můžete začít pociťovat bolest nebo nepohodlí v ústech, což na první pohled nemusí být hned zřejmé. Dalším signálem může být citlivost dásní, tedy pocit, že vás něco štípe, když se dotknete dásní nebo když jíte něco tvrdého či ostrého.

A pak je tu ještě otok dásní. To může být docela nepříjemné, jelikož může ovlivnit váš způsob mluvení a také stravovací návyky. A pokud bychom se bavili o vizuální stránce, mohou se začít vaše dásně na některých místech zčervenat a vypadat zaníceně. Takže pokud koukáte do zrcadla a uvidíte něco, co se vám na vašich dásních nezdá, je možné, že se jedná o zánět dásní.

Co se děje, pokud zánět dásní neřešíte?

A tím se dostáváme k tomu, proč byste se měli zabývat tímto apparentně malým problémem. Chápu, že vám třeba přijde, že to není žádná velká věc a že to přejde samo. Ale ne, není tomu tak. Pokud necháte zánět dásní bez léčby, může se z něj stát chronický problém a může vést i ke ztrátě zubů.

Mám kamaráda, který si kdysi myslel, že když ho bolí dásně, tak to prostě přejde, jako když ho bolí hlava. Ale ne, on přišel o zoubek. A víte co je na tom nejhorší? Že byl před tím pyšný na své krásné bílé zuby. No, teď má místo jednoho z nich díru. Takže pokud vás dásně bolí, neponechávejte to bez povšimnutí.

Jak se zánětu dásní vyhnout?

Takže jak se můžeme vyhnout zánětu dásní? No, úplně jednoduše, starat se o naši ústní hygienu. A tím nemyslím jen ranní a večerní čištění zubů. Tím myslím systematický přístup, který zahrnuje nejen pravidelné čištění zubů, ale také použití zubní nitě a ústní vody.

A nemusíte si myslet, že jde o nějaký sisyfovský úkol. Ve skutečnosti jde o jen pár minut denně, které ale mohou mít obrovský dopad na kvalitu vašeho života a váš úsměv. A nakonec, kdo by nechtěl mít krásný zdravý úsměv, že?

Pár tipů na ústní hygienu

Konečně, dovolte mi, abych se s vámi podělil o pár tipů, jak se postarat o svůj ústní úsměv. První a nejdůležitější je samozřejmě čištění zubů. A tím nemyslím pouhé setření zubní pasty po zubech. Tím myslím důkladné čištění zubů. Ideální je strávit na tomto každý den alespoň dvě minuty ráno a dvě minuty večer.

Druhým krokem je použití zubní nitě. Ano, vím, to je ta nejméně oblíbená část, ale pokud chcete mít zdravé dásně, je to nezbytné. A nakonec, ústní voda. Používání ústní vody nám pomáhá odstranit bakterie na místech, kde se naše zubní kefka nemůže dostat.

Na závěr, pokud si myslíte, že máte zánět dásní, nezdráhejte se navštívit svého stomatologa. Nenechte se, jako můj kamarád, nechat překvapit následky. Pojďme se postavit tomuto problému a ukázat mu, kdo je šéf!

Pavel Kopecký
Napsal Pavel Kopecký
Jsem praktikující zubař se zaměřením na stomatologii v Ostravě. Naše ordinace se specializuje na péči o zuby a máme za cíl poskytnout našim pacientům co nejpříjemnější zubní péči. Ve volných chvílích rád píšu o tom, jak se správně starat o zuby. Zubařina je mojí vášní, ať už jsem v ordinaci nebo za katedrou, kde přednáším budoucím stomatologům. Snažím se poskytnout pacientům nejen profesionální péči, ale také jim předat své znalosti a dovednosti v péči o zuby.

Napsat komentář