Jak často mám nárok na zubní protézu?

Jak často mám nárok na zubní protézu?

Pojem zubní protézy

Jako dítě mě často strašili příběhy o dědečkových umělých zubech, které byly jako něco strašného, co nás nemine, až ze staroby ztratíme všechny zuby. A proto nás od dětství bijí na hlavu, ať si pořádně čistíme zuby, protože jinak skončíme jako děda bez zubů. To všechno jsme to slyšeli, ale co je to vlastně ta zubní protéza? A možná ještě důležitější otázka - jak často máme na ni nárok?

Typy zubních protéz a jak fungují

Existují různé druhy zubních protéz a každý je určen pro konkrétní situaci, buďto dodat chybějící zuby nebo celkově nahradit všechny zuby v ústech. Například mosty a korunky jsou protézy, které jsou připevněny na existující zuby nebo na implantátech. Díky tomu jsou stabilní a nepohybují se v ústech, což je pro mnohé pacienty výhodou. Na druhou stranu máme pak snímatelné protézy, které můžeme vyndat z úst, když je to potřeba - před spaním, o jídle nebo když je třeba čistit.

Kdy přijde na řadu zubní protéza

Možná se ptáte, kdy v životě přichází bod, kdy je potřeba zubní protéza? Odpověď na to záleží na několika faktorech. Mnozí z nás by si mohli myslet, že protézy jsou určeny pouze pro starší lidi, kteří ztratili všechny své zuby. Ale skutečnost je taková, že i mladí lidé mohou potřebovat zubní protézu z důvodů jako je úraz, choroba nebo zkušenost s velkým rozsahem zubního kazu.

Jak často mám nárok na zubní protézu

Na jednoduchou otázku "jak často mám nárok na zubní protézu" bohužel neexistuje jednoduchá odpověď. Každý z nás je jedinečný a tak je i naše ústní zdraví. Někdo potřebuje zubní protézu již v mladém věku, zatímco druhý ji může potřebovat až v pokročilém věku. Bez ohledu na to, jak starý jste nebo kolik zubů vám chybí, máte nárok na zubní protézu, pokud ji potřebujete a pokud jste předepsali zdravotní pojištění. Vaše stomatologická pojišťovna by měla pokrýt náklady na základní zubní protézu.

Zubní protéza a zdravotní pojišťovna

Jako matka dvou dětí, Tobiaše a Mariany, znám okamžik, kdy vás trápí finance a napadá vás, zda si můžete dovolit zdravé zuby. Moje snaha naučit děti čistit si zuby řádně přišla po těžké době, kdy jsem sama procházela několika stomatologickými operacemi a ke všemu ještě zubní protézou. Nemusím vám říkat, jaké to bylo utrpení. Navíc platit za všechny ty náklady mě dostalo. Díky Bohu, přišla na řadu zdravotní pojišťovna. Pokud máte zdravotní pojištění, můžete mít nárok na pokrytí nákladů na zubní protézu.

Péče o zubní protézu

Život se zubní protézou je určitě odlišný od života s přirozenými zuby. Ale s trochou péče a údržby může mít zubní protéza dlouhou životnost a zůstat funkční po mnoho let. A upřímně, kdo z nás by nechtěl, aby jeho nové zuby vydržely co nejdéle, že? Proto vás vyzývám, abyste se o své zubní protézy pečlivě starali. Čistění, skladování a pravidelné kontroly u zubního lékaře jsou klíčem k dlouhému životu jakékoliv zubní protézy.

Není divu, že protézy jsou tak populární - dokážou zázraky, když jde o obnovu úsměvu a sebedůvěry, stejně jako schopnost řádně žvýkat jídlo. A přestože je zažívání něco obtížné a stresující, věřte mi, zdravý úsměv stojí za to všechno. Mám to za sebou, takže vím, o čem mluvím!

Lenka Petríková
Napsal Lenka Petríková
Jsem stomatoložka a pracuji v zubní klinice v Plzni. Věnuji se především preventivní stomatologii a péči o zdravé zuby. Kromě svého zaměstnání ráda píšu odborné články o péči o zuby, které pravidelně publikuji v odborných časopisech a na svých webových stránkách. Mé práce mě naplňuje a jsem ráda, že mohu pacientům pomáhat udržovat jejich úsměv krásný a zdravý.

Napsat komentář