Co dělat když mám strach ze zubaře?

Co dělat když mám strach ze zubaře?

Známý strach ze zubaře

Já vím, jak to je. Zažila jsem to stokrát. Sedíte v čekárně, srdce vám buší jako o závod a v duchu už počítáte, kolik minut byste zvládla vydržet na zubařském křesle. Připravuji pro vás tento článek jako důkaz, že takový strach je naprosto lidský a že nejste v tom sama. Robíme, co můžeme, abychom ho překonali a aby náš úsměv byl stále krásný a zdravý.

Jak pochopit svůj strach

Prvním krokem k překonání jakéhokoli strachu je pochopení jeho původu. Možná máte strach ze bolesti, strach z neznáma, nebo třeba ještě stále nesete nějaký traumatický zážitek z dětství. Ale co je důležité, je to, že tento strach je naprosto normální. Nikdo z nás nechce bolet a naše tělo nám to jasně dává najevo. Ale jak říkám vždycky: "Je lepší se trochu bát, než mít strach z toho, že strach máme." Škoda by bylo našeho krásného úsměvu.

Naučte se dýchat a relaxovat

Pokud cítíte, že vás začíná panika přemáhat, zkuste se zaměřit na svůj dech. Je to naprosto přirozená metoda, jak se dostat do klidu. Říkám to mojí malé Eliske, když se bojí tmy. "Zhluboka se nadechni, a pak vydechni, cítíš to?" Je osvobozující, pracuje to jako malý reset pro náš mozek. Navíc existují různé techniky dýchání, které můžete vyzkoušet - mě osobně pomáhá takzvané čtyřčíslicové dýchání, což je technika, při které vdechujete na čtyři, držíte dech na čtyři, vydechujete na čtyři a pak čekáte na čtyři, než znovu začnete dýchat.

Zkuste hudbu nebo hypnózu

Pokud byste se chtěla doopravdy uklidnit, můžete vyzkoušet relaxační hudbu nebo třeba hypnózu. Jde o to, vytvořit si komfortní prostředí, ve kterém budete moci lépe zvládat svůj strach. Můj oblíbený tip je mít u sebe sluchátka a poslouchat svou oblíbenou skladbu. Je to váš bezpečný prostor, kde můžete být sama se sebou a nechat proudit své myšlenky, s hudbou, která vás uklidňuje.

Příjemný zubař je zlato

Ale nejdůležitější je mít zubaře, kterému důvěřujete. Nemějte strach mu otevřeně říct, že se bojíte. Buďte upřímná, popište mu svůj strach a nechte ho, aby vás uklidnil. Vím, je to těžké, ale pamatujte, že on je tu, aby vám pomohl.

Hlavně neodkládejte návštěvu

Pokud máte strach ze zubaře, je snadné na nějakou dobu návštěvu odložit. Ale rada od Hany je: "V žádném případě to nedělejte!" Čím déle budete odkládat, tím větší bude pravděpodobnost, že se váš strach zhorší a že se situace s vašimi zuby zhorší. Pamatujte, prevence je lepší než léčení, a když něco bolí, je lepší se to snažit co nejdříve vyřešit.

Na závěr

Najděte svůj vnitřní klid, trénujte své dýchání, najděte hudbu, která vás uklidní, mluvte o svém strachu se svým zubařem a nikdy neodkládejte návštěvu. Myslím, že tohle je cesta, jak překonat strach ze zubaře. Je to cesta, kterou jsem šla sama a kterou bych doporučila každému, kdo má stejný strach jako já. Máme jen jeden úsměv a ten stojí za to chránit. Nebojte se strachu, objímejte ho a používejte ho jako sílu k překonání svých strachů.

Hana Kopalová
Napsal Hana Kopalová
Jsem Hana Kopalová, odbornice na stomatologii. Pracuji v přední klinice v Plzni a mám vášeň pro pomoci lidem zlepšit jejich orální zdraví. Mým hlavním cílem je propagovala význam dobré hygieny ústní dutiny a pravidelných dentálních prohlídek. Ve volném čase píšu články o tom, jak pečovat o zuby, aby byly krásné a zdravé. Miluji to, co dělám, a věřím, že mým posláním je šířit povědomí o významu stomatologické péče.

Napsat komentář