Zubní plak a jeho vliv na vznik zubního kazu

Zubní plak a jeho vliv na vznik zubního kazu

Základní informace o zubním plaku

Jedním z nejčastějších problémů, s nímž se setkáváme v oblasti ústní hygieny, je zubní plak a jeho negativní vliv na zuby a dásně. Přestože žiji s králíkem Rosco, který má zuby dokonalé (možná i lepší než já), stále věřím, že je důležité pečlivě se starat o své zuby a chránit je před zubním kazem. Chci vám dnes povědět víc o tom, co to zubní plak vlastně je a jak ho můžeme správně léčit.

Zubní plak je biofilm, jemná vrstva bakterií, která se ukládá na povrch zubů. Je to jakési "město" plné bakterií, které jsou neustále aktivní a produkují kyseliny, které mohou poškodit sklovinu zubů a způsobit zánět dásní. Pokud plak neodstraníme včas, může dojít k vzniku zubního kazu.

Rozpoznatelné příznaky zubního plaku

Zubní plak nemusí být na první pohled viditelný, ale existují určité příznaky, které mohou naznačovat jeho přítomnost. Například pocit mastnoty nebo hladkosti na zubech, zvláště po probuzení, může být signálem, že na zubech je plak. Dalším příznakem může být zvýšená citlivost zubů na sladké, teplé nebo studené nápoje nebo pokrmy.

Prevence a odstraňování zubního plaku

Prevence je vždy lepší než léčba, zvláště když jde o zubní plak. Existuje několik efektivních způsobů, jak zabránit tvorbě plaku a udržet vaše zuby zdravé. Jedním z nejúčinnějších způsobů je pravidelné čištění zubů. To byste měli dělat alespoň dvakrát denně, ráno a večer. Důležité je také používat zubní nit, která dokáže odstranit zbytky jídla a plaku z mezizubních prostor, kde se kartáček nedostane.

Minule, když jsme byli na návštěvě u naší rodiny, Monika se zeptala svého bratra (který je zubní lékař) jak se můžeme vyhnout zubnímu plaku. Jeho odpověď byla jednoduchá – dodržování správné ústní hygieny a pravidelné návštěvy u stomatologa. Také nám doporučil širokou škálu produktů pro ústní hygienu, které mohou pomoci v prevenci plaku, jako jsou antibakteriální ústní vody a zubní pasty obsahující fluorid. Fluorid pomáhá posilovat sklovinu zubů a má prokázaný účinek na prevenci vzniku zubního kazu.

Vliv zubního plaku na vznik zubního kazu

Plak je hlavní příčinou vzniku zubního kazu. Když neodstraníme plak pravidelným čištěním zubů, bakterie v něm produkuje kyseliny, které odbourávají sklovinu zubů. Pokud dojde k prasknutí skloviny, může dojít k tvorbě zubního kazu. Zubní kaz pak může pokročit až k zubní dřeni, kde může způsobit citlivost zubu, bolest a v některých případech i ztrátu zubu.

Z tohoto důvodu je nesmírně důležité dodržovat správnou ústní hygienu a pravidelně navštěvovat zubního lékaře, aby mohl včas zjistit případné problémy a zabránit tak jejich dalšímu rozvoji.

Přírodní a domácí metody pro boj proti plaku

Ačkoli existují různé komerční produkty pro boj proti zubnímu plaku, někteří z nás mohou preferovat přírodní a domácí metody. Pamatujte ale, že byste měli vždy konzultovat jakékoliv změny v ústní péči se svým zubním lékařem, abyste se ujistili, že jsou pro vás bezpečné a účinné.

Mezi běžné domácí metody patří čištění zubů sódou bikarbonou, která má bělící účinky a pomáhá neutralizovat kyseliny v ústech. Další možností je olejové vyplachování, což je tradiční ájurvédská technika, která pomáhá odstraňovat toxiny z úst a posilovat dásně. Pokud máte svého oblíbeného přírodního léčitele, neváhejte ho požádat o další rady!

Snažte se také zahrnout do svého jídelníčku potraviny bohaté na vitamíny a minerály, zejména na vápník a vitamín D, které jsou nezbytné pro zdraví zubů a dásní. A nezapomeňte, že kromě toho, jak se o své zuby staráte, je také důležité, co jíte. Vyvarujte se konzumace velkého množství cukrů a rafinovaných sacharidů, které mohou podporovat tvorbu zubního plaku.

Miroslav Tvrzník
Napsal Miroslav Tvrzník
Jsem stomatolog s více jak 20letou praxí. Své dovednosti jsem si brousil v různých stomatologických praxích po celém světě. Specializuji se na prevenci a léčbu zubních onemocnění. Kromě mého hlavního zaměstnání jakožto stomatologa jsem také vášnivým blogerem, který má rád psaní o péči o zuby a dobrých návycích v ústní hygieně.

Napsat komentář