Odstranění zubního kamene a jeho dopad na vaše zdraví

Odstranění zubního kamene a jeho dopad na vaše zdraví

Význam pravidelné zubní hygieny

Myslete-li na zubní hygienu, možná se vám hned vybaví představa pasty na zuby a kartáčku. Pravidelné čistění zubů je vždy prvním krokem k prevenci zubního kamene, ale je tu toho mnohem víc, co můžete udělat. Když jsem vyčistila zuby mé dceři Marianě před spaním, uvědomila jsem si, že musíme učit naše děti správné návyky v zubní hygieně již od útlého dětství. Vždyť tyto návyky mají velký vliv na naše celkové zdraví.

Samozřejmě se nesmíme spoléhat pouze na denní čištění zubů. Partneři v boji s zubním kamenem jsou také zubní nitě a ústní vody. Jde o to odstranit potravinové zbytky a bakterie, které mohou vést k tvorbě zubního kamene. Je to třeba brát vážně, protože jak levné tyto prevence mohou být, o to drahé můžou být následky.

Co je to zubní kámen?

Zubní kámen je tvrdá látka, která se může tvrdě přichytit na zuby. Může vypadat jako hnědý nebo žlutý povlak, který se hromadí na zubní sklovině. Jestliže ho neodstraníte včas, může vést k vážným zdravotním problémům.

Moje zkušenost s tímto problémem také nebyla zrovna příjemná. Narazila jsem na něj u našeho psa Maxe. Musím říct, že jsem byla zaskočena, když mi veterinář řekl, že i zvířata mohou mít zubní kámen. Takže nejen lidské zuby trpí touto nepříjemností. Od té doby jsem ještě více pečlivá při péči o zuby u sebe i u svých dětí.

Jak zubní kámen ovlivňuje naše zdraví?

Možná vás překvapí, že zubní kámen může mít dopad dokonce až na vaše srdce. Skutečně, bakterie z úst mohou putovat do krevního oběhu a mohou způsobit záněty a infekce jinde v těle, včetně srdce. Je to tedy důležitý důvod, proč se vyhnout tvorbě zubního kamene.

Kromě toho nejenže způsobuje nepříjemný zápach z úst, ale také může vést k vzniku zánětu dásní, zubního kazu a může dokonce vyústit v ztrátu zubů. A naše játra a ledviny také mohou být ohroženy.

Odstranění zubního kamene - Jak na to?

Odstranění zubního kamene není jednoduchým procesem. Nejbezpečnější je nechat tento proces na odbornících. Profesionální zubní hygienistka nebo zubař, dokážou odstranit zubní kámen a poskytnou vám radu, jak se mu v budoucnosti vyhnout.

Samozřejmě, existují i domácí metody, jak odstranit zubní kámen, ale je nutné brát v úvahu, že tyto metody mohou být neúčinné nebo dokonce nebezpečné. Nezapomínejte, že zuby jsou citlivé a pokud je nebudete zacházet správně, mohou být poškozeny.

Prevence je lepší než léčení!

Je mnohem jednodušší a levnější předcházet tvorbě zubního kamene než ho pak léčit. Každý de den byste měli čistit zuby alespoň dvakrát denně, používat zubní nit a ústní vodu. Také byste měli pravidelně navštěvovat zubaře, alespoň jednou ročně. A nezapomeňte na pravidelné prohlídky u zubní hygienistky.

Při své další návštěvě zubaře se nebojte zeptat na doporučení a rady, jak se můžete vyhnout zubnímu kameni. Zubaři jsou vaši spojenci v boji proti zubnímu kameni a budou rádi, pokud se o to budete snažit! Takže si tuto radu od Lenky vezměte k srdci: Prevence je vždy lepší než léčení!

Lenka Petríková
Napsal Lenka Petríková
Jsem stomatoložka a pracuji v zubní klinice v Plzni. Věnuji se především preventivní stomatologii a péči o zdravé zuby. Kromě svého zaměstnání ráda píšu odborné články o péči o zuby, které pravidelně publikuji v odborných časopisech a na svých webových stránkách. Mé práce mě naplňuje a jsem ráda, že mohu pacientům pomáhat udržovat jejich úsměv krásný a zdravý.

Napsat komentář