Jaký je rozdíl mezi Sonickým a rotačním kartáčkem?

Jaký je rozdíl mezi Sonickým a rotačním kartáčkem?

Co to jsou sonické a rotační kartáčky?

Nedá se popřít, že péče o zdraví našich zubů je nesmírně důležitá. Jedním z klíčových nástrojů, který při ní využíváme, je zubní kartáček. Pravděpodobně ho používáme dvakrát denně bez přemýšlení. Rozhodli jsme se seznámit vás dnes s dvěma typy elektrických kartáčků - sonickým a rotačním.

Na první pohled se mohou zdát podobné, ale jakmile začnete zkoumat jejich funkčnost a účinky na zdraví zubů a dásní, zjistíte, že jsou dosti odlišné. Nejen že používají jiné technologie čištění; rozdíly lze najít také v jejich cenách, dostupnosti a jiných parametrech. A právě dnes se s vámi na tyto rozdíly podíváme podrobněji.

Popsání fungování a technologie použité v sonických kartáčcích

Sonické kartáčky jsou velmi speciální druh elektrických kartáčků. Pracují na bázi vysokofrekvenčních vibrací, které jsou schopné generovat až 40 000 pohybů za minutu. To je něco fantastického, nemyslíte? V jejich korálově modrém jazyku se tyto vibrace přenášejí na kartáčkové hlavice, které poté důkladně a efektivně čistí zuby a dásně.

Interesantní je, že kromě mechanické čistící akce, sonické kartáčky zároveň vytváří také dynamický čistící efekt. To znamená, že vibrace generované kartáčkem doslova "rozkmitají" pastu a vodu v ústech, což má za následek lepší a hlubší vyčištění zubních povrchů i těžce dostupných míst.

Ekonomické a environmentální aspekty sonických kartáčků

Sonické kartáčky nejsou levné, některé modely mohou stát i několik tisíc korun. Ale nezapomeňte, že se jedná o investici do zdraví vašich zubů! Pokud už vlastníte klasický elektrický kartáček, můj tip pro vás je, zvažte přechod na sonický. Myslím, že vám to stojí za to. A rozhodně nejsem sama, kdo tak tvrdí.

S ohledem na životní prostředí je jedním z hlavních kritérií pro mě výměna hlavic. Oproti klasickým elektrickým kartáčkům, kde se hlavice mění každé 3 měsíce, u sonických kartáčků mohou vydržet i dvojnásobek času, což je další bod pro sonické kartáčky v mých očích.

Jak fungují a co vše umí rotační kartáčky?

Na druhé straně máme rotační zubní kartáčky. Jak už název napovídá, tito profesionálové čištění zubů pracují na základě rotačních pohybů, kdy se hlavice kartáčku otáčí v obou směrech. Rychlost otáčení se u různých modelů může pohybovat od cca 2000 až do 8000 otáček za minutu.

Rotační kartáčky jsou známi pro svou dokonalou práci s těžce dostupnými místy a mezerami mezi zuby. Když u mě přišla na řadu velká kontrola u zubaře, měla jsem vždycky takový strach, že mi zubař řekne, že se mi tam ukládá zubní kámen. Ale od té doby, co jsem začala používat rotační kartáček, mám vždycky skvělé výsledky!

Ekonomické a environmentální hledisko rotačních kartáčků

Tak jak je to s cenou rotačních kartáčků? No, jsou mnohem cenově dostupnější než jejich sonické protějšky. Některé modely si můžete pořídit již za pár stovek korun. Ale pokud hledáte ty nejlepší modely s více funkcemi, připravte se na nákup v řádu tisíců korun.

Co se týče výměny hlavic, u rotačních kartáčků by měla být prováděna každé tři měsíce, stejně jako u klasických elektrických kartáčků. Z ekologického hlediska to také znamená větší opotřebení materiálu.

Srovnání sonických a rotačních kartáčků: který je lepší?

Ale vy na závěr jistě chcete vědět, který typ kartáčku je lepší, že? No, to je otázka, na kterou se nedá jednoznačně odpovědět. Oba typy mají své klady a zápory a výběr vždy závisí na vašich individuálních preferencích a potřebách. Ale přesto se pokusíme oba typy co nejobjektivněji porovnat.

Sonické kartáčky vám poskytnou hlubší a důkladnější čištění, vytvářejí méně hluku a jejich hlavice vydrží déle. Ale na druhou stranu, jsou dražší a jejich účinnost někdy nemusí být tak okamžitě patrna jako u rotačních. Rotační kartáčky jsou zase o něco levnější, dokonale se vypořádají s tvrdokarnými skvrnami a jsou velmi efektivní při odstraňování zubního kamene. Jak ale znamená, že hlavice je třeba častěji vyměňovat a mohou být trochu hlučnější.

Osobní zkušenosti a doporučení

Osobně jsem měla tu možnost vyzkoušet oba typy kartáčků a musím říct, že bych se jen těžko rozhodovala, který je lepší. Nakonec jsem se ale přiklonila k sonickému. Mám pocit, že moje zuby jsou opravdu hluboce vyčištěné, a co je pro mě nejdůležitější, je můj pes Max a kočka Lily. Ano, správně slyšíte, má to co do činění i s mými domácími mazlíčky.

Maxi a Lily totiž nesnášejí hluk. Maxi, jakmile slyší nějaký hlasitý zvuk, začne štěkat a Lily se schovává pod gaučem. Když jsem poprvé zapnula rotační kartáček, oba dva prchli do bezpečí. Naproti tomu, když jsem zapnula sonický kartáček, zůstali oba v klidu ležet a Maxi dokonce na mě zvědavě koukal. A tak jsem se rozhodla, že zůstanu u sonického kartáčku. Nemůžu říct, že by byl lepší než rotační, ale v mém případě je to ten pravý volba.

Závěr

Na závěr bych ráda zdůraznila, že ať už se rozhodnete pro sonický nebo rotační kartáček, oba tyto typy jsou skvělou volbou, pokud jde o zdraví vašich zubů a dásní. Hlavní je najít ten pravý typ pro vás - ten, který se vám bude dobře držet v ruce, který bude pro vás pohodlný a s jehož využíváním budete spokojeni.

Navíc kvalita vyčištění zubů je také o tom, jak kartáček používáte a jak dlouho a pečlivě si čistíte zuby. Elektrický kartáček, ať už sonický nebo rotační, vám může v tomto ohledu hodně pomoci. Tím však péče o zuby nekončí, nezapomínejte také na pravidelné kontroly u zubaře a další zubní hygienu, jako jsou třeba interdentální kartáčky či ústní vody.

Přeji vám hodně úspěchů a radosti s péčí o vaše zuby a doufám, že vám tyto informace pomohly se rozhodnout, který kartáček si vyberete. Kosťaťky nahoru, a jde se na to!

Lenka Petríková
Napsal Lenka Petríková
Jsem stomatoložka a pracuji v zubní klinice v Plzni. Věnuji se především preventivní stomatologii a péči o zdravé zuby. Kromě svého zaměstnání ráda píšu odborné články o péči o zuby, které pravidelně publikuji v odborných časopisech a na svých webových stránkách. Mé práce mě naplňuje a jsem ráda, že mohu pacientům pomáhat udržovat jejich úsměv krásný a zdravý.

Napsat komentář